Úvod O městě Aktuality Aktuality z města V lázních bych nejraději viděl galerii,…

V lázních bych nejraději viděl galerii, přiznal na radnici architekt Soukup

Primátor Zrzavecký a náměstek Baxa dnes na plzeňské radnici přijali jubilanta architekta Jana Soukupa, ten 6. prosince oslavil 70. narozeniny

U příležitosti významného životního jubilea přijali dnes primátor města Martin Zrzavecký a jeho první náměstek Martin Baxa architekta Jana Soukupa. Ten v prosinci loňského roku oslavil 70. narozeniny. „Jsme velice rádi, že jste si na nás udělal čas, chtěli bychom vám tímto setkáním vyjádřit podporu vaší činnosti a samozřejmě poblahopřát k životnímu výročí. Rádi bychom znali váš názor jako významné osobnosti města na některé věci, které se v Plzni dějí, a jak vy osobně vidíte rozvoj města,“ řekl v úvodu setkání Martin Zrzavecký.

Diskutovanými tématy byly například zástavba v blízkosti Americké ulice, nová podoba památníku Díky, Ameriko!, bývalé Komorní divadlo, další zástavba v centru, ale i plánovaná rekonstrukce katedrály sv. Bartoloměje, potřeba vnitřního městského okruhu, jiných silničních staveb nebo vybudování tramvajové trati na Borská pole. „Překvapuje mě, jak málo se v centru města staví domy, ve kterých by se žilo, kde by se něco vytvářelo,“ uvedl Jan Soukup.

V zajímavou diskusi vyústila otázka ohledně využití budovy bývalých městských lázní u Radbuzy. „Celý objekt je tak velký, že by si zasloužil plnit více funkcí. Samozřejmě to přináší i velké provozní náklady. Dům tvoří železobetonová konstrukce, která je v dobrém stavu, zbylé části jsou ale špatné. V budově bych nejraději viděl galerii, problémem je řeka v blízkosti, případné povodně i vlhkost,“ přiznal architekt Soukup.

Architekt Jan Soukup se narodil v roce 1946 v Plzni, vystudoval obory architektura a obnova památek na Českém vysokém učení technickém v Praze. Věnuje se převážně projektovým pracím v oblasti rekonstrukcí památek, je autorem několika výstav, publikací, přednášek. Je velmi významnou osobností Plzně, v roce 2011 získal historickou pečeť města, o tři roky později také Uměleckou cenu města Plzně v kategorii Mecenáš plzeňské kultury. Je nositelem mnoha dalších vyznamenání.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 12. 1. 2017, Pecuch Martin