Úvod O městě Aktuality Aktuality z města V Křimicích vzpomněli na ty, kteří bojovali…

V Křimicích vzpomněli na ty, kteří bojovali ve válkách

240429_Pieta_Krimice_1

Fotografie: A. Brejchová

Pietní akt v sobotu 27. dubna 2024 připomněl americké letce, kteří byli sestřeleni 25. dubna 1945 u Křimic, i oběti první a druhé světové války. Květiny k památníkům na křimické návsi položil za město Plzeň náměstek primátora Aleš Tolar.

240429_Pieta_Krimice_2

„Je to již 79 let, kdy byli zde, v blízkosti Křimic, sestřeleni američtí letci při bombardování plzeňské Škodovky, která byla tehdy jednou z posledních německých zbrojovek. Až 300 bombardérů se tenkrát tohoto tragického náletu zúčastnilo, z nichž sedm bylo sestřeleno a celkem 22 amerických vojáků zahynulo. Ačkoliv nás každý rok od nešťastné události v dubnu 1945 dělí více let, je nutné si připomínat hrdinství těch, kteří se osvobozování naší země účastnili a kteří v závěrečné části této hrůzné války o svůj život přišli a nemohli tak prožít radost, která u nás v západních Čechách po osvobození americkou armádou následovala. Bohužel se nedočkali ani oslav, které na jejich počest město Plzeň pořádá. V tyto a následující dny Slavností svobody si připomínáme výjimečné a statečné muže, kteří se zasloužili o získání naší tolik vytoužené svobody. Nikdy na ně a jejich odvahu nesmíme zapomenout,“ uvedl mimo jiné ve svém proslovu Aleš Tolar.

240429_Pieta_Krimice_4

Pietní akt v Křimicích bývá předzvěstí Slavností svobody. Letos se konají od pátku 3. do pondělí 6. května.

Editace textu: Hana Josefová

Zveřejněno: 29. 4. 2024, Martin Pecuch