Úvod O městě Aktuality Aktuality z města V Křimicích věnovali vzpomínku americkým…

V Křimicích věnovali vzpomínku americkým letcům a občanům padlým v 1. a 2. světové válce

Americkým letcům sestřeleným 25. dubna 1945 a třiceti osmi občanům, kteří zemřeli v 1. a 2. světové válce, věnovali vzpomínku v sobotu odpoledne křimičtí občané a pozvaní hosté.

Deset amerických letců zahynulo u Křimic při bombardování plzeňské Škodovky, jež byla v závěrečné fázi války poslední větší německou zbrojovkou. Náletu se tehdy zúčastnilo téměř 300 bombardérů. Sedm jich bylo sestřeleno, čtyři dopadly do těsného okolí Plzně, u Křimic a Vejprnic a dále u Čemín a Litic. Tehdy zahynulo celkem 22 amerických vojáků.

Pomník v Křimicích, který byl letos přesunut do bezprostřední blízkosti dalších dvou památníků, je věnován letcům ze dvou létajících pevností Boeing B-17. První bombardér se po zásahu německým protiletadlovým kanonem zřítil do luk mezi Skvrňany a Křimice ve směru na Radčice, druhý spadl u Vejprnic.

Primátor a náměstkyně u památníku padlým letcům

Květiny ke všem třem památníkům položili za město Plzeň primátor Martin Baxa a náměstkyně Eva Herinková.

Vzpomínkovému aktu předcházel průjezd kolony Military Car Clubu.

Památník padlým letcům v Křimicích

Památník obětem II. světové války