Úvod O městě Aktuality Aktuality z města V kraji se budou ještě intenzivněji řešit…

V kraji se budou ještě intenzivněji řešit problémy spojené se zaměstnáváním cizinců

Ministr vnitra Milan Chovanec a hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard podepsali Memorandum o spolupráci při řešení problémů spojených se zaměstnáváním cizinců v průmyslových zónách

Fotografie: MV ČR

Ministr vnitra Milan Chovanec a hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard podepsali v pondělí 10. dubna Memorandum o spolupráci při řešení problémů spojených se zaměstnáváním cizinců v průmyslových zónách. Memorandum přispěje k posílení spolupráce a výměně informací mezi krajem a státem. Akce se zúčastnil i primátor města Plzně Martin Zrzavecký. Právě Plzeň, v níž pracuje více než 14 tisíc cizinců, vloni v listopadu iniciovala první velké setkání se zástupci vybraných ministerstev a dalších subjektů na téma pracovní agentury, problémy s cizinci a bezdomovectví. Plzeň také poskytuje podněty v těchto oblastech k platné i připravované legislativě.

„Jako reakci na problematickou situaci v okolí průmyslových zón jsme začali realizovat celou řadu opatření od posílení činnosti policie po přípravu legislativních změn. Podpis tohoto memoranda je tak dalším z kroků, který přispěje k řešení daných problémů. Díky němu například získáme od kraje ucelenou zpětnou vazbu při změnách legislativy,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Podpisem se obě strany zavazují ke spolupráci a výměně informací o aktuální bezpečnostní situaci, účasti na pracovní skupině zřízené Ministerstvem vnitra České republiky nebo například k předkládání vlastních návrhů opatření ze strany kraje a jejich řádné vypořádání ze strany ministerstva. Ministerstvo vnitra také kraji nabídne využití stávajících preventivních programů.

„Pro nás je to důležitý akt, protože vlastně z Plzně vzešla iniciativa k tomu, aby se řešil celý ten problém agentur, cizích zaměstnanců a ‚montoven‘ neboli levné pracovní síly,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. Plzeň se podle jeho slov potýká s rostoucím počtem bezdomovců, velkou část mezi nimi tvoří právě lidé, kteří přijdou o práci zajištěnou agenturou, následně jsou vyhozeni i z ubytovny a končí na ulici.

Ministr vnitra počátkem roku 2017 inicioval vznik pracovní skupiny, která má za úkol nalézt koncepční řešení rozvoje průmyslových zón včetně odpovídající infrastruktury. Součástí materiálu, který by měl být hotový do konce dubna, bude i metodika pro obce sousedící s areály průmyslových zón. Ta jasně definuje zákonné možnosti obce a státu k daným problémům a také povinnosti občanů a cizinců. Sloužit bude jako srozumitelný návod dotčeným obcím.

Podle primátora Martina Zrzaveckého je nutné tlačit na změnu koncepce hospodářské politiky v České republice. Podle něj vznikají stále nová pracovní místa v průmyslových zónách, kam masivně dovážejí agentury na práci cizince. "My se ale musíme primárně postarat o naše občany," uvedl. Preferuje proto, aby do kraje přicházely celé rodiny, které tu budou trvale žít a ne, aby to byli jednotlivci.

Zveřejněno: 11. 4. 2017, Pecuch Martin