Úvod O městě Aktuality Aktuality z města V Depo2015 je vystavena Tvář Plzně

V Depo2015 je vystavena Tvář Plzně

Ilustrační obrázek

Pestrý obraz současné Plzně nastiňuje prostřednictvím portrétů lidí žijících ve městě výstava Tvář Plzně. Komunitní projekt se inspiroval unikátní expozicí obrazů Gottfrieda Lindauera, která je k vidění v Západočeské galerii. Osm českých malířů vytvořilo realistické portréty jedenácti lidí vybraných na základě komunitního castingu. Jsou mezi nimi mimo jiné bývalí škodováci, studentka s vietnamskými kořeny, skaut, mažoretka nebo odborník na plzeňské pivo. Spojovacím článkem s Gottfriedem Lindauerem je portrét Václava Lindauera, jednoho z posledních členů tohoto významného rodu. Výstava ukazuje tváře, ale připojí také osobní příběh portrétovaných spjatý s Plzní a fotografie.

„Prostředí a atributy, které na obrazech doplňují jednotlivé postavy, jsou více či méně skrytými odkazy na symboly města, na místa, kde se portrétovaní každodenně pohybují, nebo náznaky, jakým způsobem tráví svůj volný čas. Ne vždy ale přímo souvisejí s konkrétní osobou na obraze, mohou se prolínat s jiným portrétovaným. V každém doprovodném příběhu je skrytý určitý pohled na město, který odkrývá identitu Plzně skrze obvyklé i neobvyklé životní osudy,“ popsala Kristýna Jirátová, manažerka komunitního umění ve společnosti Plzeň 2015.

Vystavené obrazy doplní fotografie jedinců a texty pojednávající jak o portrétovaném a jeho životě ve městě, tak o osobnosti umělce. Na výstavě bude také uveden film dokumentující celý průběh projektu - od výběru, setkání umělců s vybranými jedinci přes samotnou malbu až po instalaci expozice. Jako doprovodný program bude v den dobročinné dražby uspořádána komentovaná prohlídka a beseda s umělci i portrétovanými osobami pro veřejnost. Vznikne také malý katalog obsahující reprodukce obrazů, fotografie a doprovodné texty.

Důležitým závěrem a součástí celého projektu bude po skončení výstavy 18. září dražba všech obrazů, jejíž výtěžek bude věnován na dobročinné a sociálně prospěšné účely, které byly již součástí přihlášek portrétovaných osob. Mezi vybranými neziskovými organizacemi a záměry se objeví sdružení Ledovec, dětský domov DOMINO, kavárna Kačaba, spolek Pěstuj prostor, psí útulek v Plzni Na Valše nebo také záměr umístit do veřejného prostoru piano k rozeznění ulic Plzně. Dražba se uskuteční v rámci festivalu dobrovolnických a dobročinných aktivit Anděl Fest.

Výstava Tvář Plzně byla zahájena 18. června veřejnou vernisáží v galerii uvnitř hlavní haly v prostoru DEPO2015. Potrvá zde až do 18. září.  Expozice je otevřená denně od 11 do 19 hodin, vstupné je 100 korun a platí na všechny výstavy v rámci DEPO2015.

Otevři si Plzeň 2015! v novém okně

Zveřejněno: 22. 6. 2015, Pecuch Martin