Úvod O městě Aktuality Aktuality z města V Depo2015 funguje veřejná dílna, nabízí…

V Depo2015 funguje veřejná dílna, nabízí prostor pro kutily

Zdroj foto: www.depo2015.cz

V jednom z objektů areálu DEPO2015 je od 20. července k dispozici otevřená dílna. Prostor pro tvoření, experimentování a vyrábění mohou využívat všichni, kteří například nemají své vlastní pracovní místo, nebo se kutilství chtějí naučit. Takzvaný makerspace je prozatím otevřený v nepravidelných intervalech, ale letní dílny zaměřené na recyklaci, práci s textilem, kovem, dřevem a plasty jsou zpřístupněny zdarma denně od 13 do 15 hodin.

„Ty, kterým je blízké tvořit, ať jsou mladí, staří nebo rodiče s dětmi, povedou zkušení lektoři,“ uvedl Jan Honomichl, který má letní dílny na starost. Zájemci v nich mají k dispozici základní ruční nářadí, jako jsou šroubováky, kladiva, kleště, pilky i různé klíče, a také elektrické nástroje, mezi nimiž nechybí vrtačky, brusky, hoblíky, pily a kompresor.

V Depo2015 funguje veřejná dílna, nabízí prostor pro kutily

Od září by měla otevřená dílna fungovat podle stanovených pravidel. „Bude si ji možné pronajímat v rámci odstupňovaných tarifů v závislosti na používání určitého typu stroje,“ řekl Ondřej Kašpárek ze společnosti Plzeň 2015. Upozornil na nové technologie, jako 3D tiskárny, 3D scannary nebo laserové CNC řezačky, které jsou v dílně rovněž zastoupeny.

Makerspace je součástí projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Naplno by se měl realizovat v roce 2016. Podobná dílna už existuje například v Praze, běžné jsou takto vybavené prostory v západní části Evropy.

Další informace jsou k dispozici na www.depo2015.cz.

Zveřejněno: 22. 7. 2015, Kriegerová Eva