Úvod O městě Aktuality Aktuality z města V Chotíkově dnes oficiálně odstartovala…

V Chotíkově dnes oficiálně odstartovala výstavba spalovny

Slavnostním poklepáním na základní kámen byla v úterý 17. září oficiálně zahájena výstavba spalovny ZEVO Chotíkov. Náklady na vznik zařízení, které představuje pro Plzeňskou teplárenskou další energetický zdroj, činí necelé dvě miliardy korun.  Podle odhadů ekologicky zpracuje 95 tisíc tun odpadu ročně. Teplo ze spalovny bude navíc vyhřívat část plzeňských domácností. V současné době se na úrovni Evropské unie jedná o možnosti poskytnutí dotace na tento projekt. Ta by mohla dosáhnout výše 450 milionů korun.

„Tento okamžik je nejen pro Plzeňskou teplárenskou, ale především pro naše město vskutku historický. V současné době, kdy je nedostatek fosilních zdrojů, jsme se vydali cestou moderního zařízení na energetické využití odpadu. Povedl se skvělý krok kupředu. A já pevně věřím, že v roce 2015 budeme mít příležitost spalovnu otevřít a že zde bude fungovat řadu let,“ uvedl primátor Martin Baxa, který se spolu s náměstky Martinem Zrzaveckým a Petrem Rundem, náměstkyní Evou Herinkovou a radními Irenou Rottovou a Robertem Houdkem události zúčastnil.

Mezi dalšími z pozvaných hostů byl kromě zástupců vedení Plzeňské teplárenské a Plzeňského kraje také ministr životního prostředí v demisi Jan Podivínský.

Zveřejněno: 17. 9. 2013, Pecuch Martin