V budově Českého rozhlasu Plzeň se vzpomínalo na události 21. srpna 1968
Položením květin u pamětní desky v budově plzeňského Českého rozhlasu si primátor Martin Baxa a ředitel rozhlasu Zdeněk Levý připomněli události 21. srpna 1968.
Foto: E. Kriegerová
„Už tradičně máme příležitost si připomenout výročí 21. srpna. Záměrně nedodávám rok, protože s letošním rokem jsou spojena výročí dvě. První výročí, které si tady připomínáme, je 21. srpna 1968, kdy jsme byli okupováni Sovětským svazem a tzv. spojeneckými vojsky Varšavské smlouvy. Byla to okupace v pravém slova smyslu. To druhé výročí, které určitě stojí za připomenutí a které je půlkulaté, čtyřicáté páté, je výročí událostí 21. srpna 1969, kdy se českoslovenští občané nebáli a vyšli do ulic a vyslovili se jasně proti ruské okupaci. Komunistická policejní moc proti nim naprosto bezohledně brutálně zasáhla. V ulicích zůstalo několik mrtvých, desítky zraněných a tisíce lidí doplatily na třídní odpor. A to, co se odehrálo tehdy, předznamenalo 20 let československé normalizace,“ uvedl primátor Martin Baxa.
Plzeňské studio tehdejšího Československého rozhlasu sehrálo důležitou roli při informování občanů o událostech, které se staly 21. srpna 1968, tedy přesně před 46 lety. Poté, co přestala vysílat Československá televize a svobodné vysílání rozhlasu z Prahy bylo znemožněno, stal se zdejší rozhlas poslední stanicí v zemi, která šířila svobodné informace. Jeho technikům se podařilo zprovoznit a poměrně dlouhou dobu udržet rozhlasovou štafetu mezi jednotlivými regionálními studii. Plzeňský rozhlas byl napojen i na krátkovlnné vysílače, takže měl dobrou slyšitelnost v zahraničí. Jeho nezávislost bránila tehdy „živá“ barikáda lidí, především studentů, kteří před budovou několik dní přebývali a byli odhodláni ji hájit proti okupantům.