Úvod O městě Aktuality Aktuality z města U příležitosti výročí narození Giuseppa…

U příležitosti výročí narození Giuseppa Verdiho uvede operní soubor Divadla J. K. Tyla La traviatu

U příležitosti výročí narození Giuseppa Verdiho uvede operní soubor  Divadla J. K Tyla La traviatu

První operní premiéra sezony 2013/2014 je poctou geniálnímu skladateli, který se narodil před 200 lety. Uskuteční se pod záštitou italského velvyslance Jeho Excelence Pasquala D’Avina. Nová plzeňská inscenace je dílem třicetileté režisérky Lindy Keprtové, která působí jako dramaturgyně opery Státního divadla v Košicích. Jako režisérka má na kontě několik významných ocenění. V letošním roce její liberecká inscenace Massenetova Dona Quichotta získala na pražském bienále OPERA 2013 Cenu kritiků za nejlepší inscenaci. Velký triumf zaznamenala mladá tvůrkyně při zářijovém udílení nejvýznamnějších slovenských divadelních cen DOSKY 2013, kde získala Cenu za nejlepší režii košické inscenace opery Francise Poulenca Dialogy karmelitek. V nominacích na toto prestižní ocenění se objevila ještě dvakrát – v kategorii Nejlepší inscenace a v kategorii Objev sezony 2012/2013.

O tom, zda je možné přinést při realizaci notoricky známého a hojně inscenovaného titulu něco nového, režisérka Linda Keprtová říká:

„S touto operou jsem se samozřejmě setkala již mnohokráte, tudíž pro mne nebylo snadné začínat s prázdným papírem a vědomě se odstřihávat od inscenačních názorů, které jsem měla možnost zhlédnout. Hlavní ambicí by ale nemělo být přicházet s něčím novým, nýbrž dokázat pojmenovat příběh tak, jak ho inscenátor vnímá, a dotknout se podstaty, která je pro něj osobně důležitá. To by měla být, myslím si, počáteční motivace. Pro mě je v opeře podstatná hudební složka, která hraje v mé představě dominantní roli. A protože každý slyší hudbu jiným způsobem, každý z nás ji může vnímat zcela rozdílně, tak právě zde se může nacházet odpověď, jak inscenovat Traviatu ´posté´.“

Poprvé byla La traviata v Plzni uvedena v r. 1872, ve 20. století byla nastudována desetkrát. Poslední inscenace v režii Ondřeje Hučína a dirigenta Jiřího Štrunce měla premiéru před deseti lety (27. 6. 2003).

Hlavní roli Violetty Valéry si zazpívají výborné sopranistky Petra Šimková Alvarez, členka opery Národního divadla Kateřina Kněžíková a sólistka Státního divadla v Košicích Lucie Kašpárková. Violettina milence Alfréda Germonta ztvární Richard Samek a vynikající maďarský tenorista Zsolt Vadász, sólista Budapešťského operetního divadla, který vytvořil i řadu operních rolí a často hostuje po celé Evropě i v zámoří. Germonta, otce, jenž romantický milenecký vztah osudově rozvrátí, zpívají Ivan Kusnjer a Roman Janál. Verdiho operu La traviata hudebně nastudoval (stejně jako předchozí inscenaci z r. 2003) dirigent Jiří Štrunc.

Zveřejněno: 15. 10. 2013, Pecuch Martin