Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Tučňáci v plzeňské zoo mají nové zázemí

Tučňáci v plzeňské zoo mají nové zázemí

Tučnáci v plzeňské zoo mají nový výběh.

Opravený výběh tučňáků Humboldtových je od úterý 17. prosince přístupný návštěvníkům plzeňské zoo.  Nově je doplněný například o ukázku guánové pláže v Jižní Americe. V současné době čítá hejno tučňáků 36 členů. Slavnostního otevření expozice se zúčastnila radní Irena Rottová, která si při této příležitosti mohla vyzkoušet jejich krmení.

Ke krmení jsou používáni sledi. Každý pták jich při dvou denních krmeních zhltá 5 - 8, rodiče krmící mláďata i dvakrát více. To znamená pro celé hejno opatřit celkem asi 400 kg ryb na měsíc. „Tučňáci jsou vždy nejméně čtvrthodinku před krmením pěkně nervózní, a proto je dvakrát do roka překvapí změna letního a zimního času, a tím i posunutí krmení o jednu hodinu. Nejprve přepadnou ošetřovatele přímo u vrátek a první ryby spolykají hned u nich, poté chytají další v jezírku. Hnízdící matky obchází ošetřovatel vždy přímo v norách,“ vysvětluje Martin Vobruba z plzeňské zoo.

Slavnostního otevření výběhu se zúčastnila také radní Irena Rottová

Chov v západočeské metropoli začal v roce 1997, postupně byly dovezeny dva páry z Frankfurtu, jeden pár z Prahy a později tři samice ze Zoo Zlín. Odchovy se daří od roku 1999. Dosud se zde vylíhla ve třech generacích více než stovka tučňáků. Protože chov je v plzeňské zoo velice úspěšný, bylo možné již vícekrát mláďata poskytovat dalším zoologickým zahradám.

Tučňáci obývají v 17 druzích prakticky všechny světadíly jižní polokoule (Afrika, Amerika, Austrálie, Antarktida a rovníkové souostroví Galapágy), nežijí pouze v mrazivém podnebí. Tučňák Humboldtův patří také mezi malý počet ohrožených druhů chovaných v plzeňské ZOO, pro které je vedený tzv. Evropský záchranný program EEP.

Radní Rottová si vyzkoušela, jaké to je krmit tučňáky.

Zveřejněno: 17. 12. 2013, Mařanová Helena