Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Trnkova Zahrada 2 je dílem na pomezí divadla…

Trnkova Zahrada 2 je dílem na pomezí divadla, výstavy a animovaného filmu

Z výstavy Trnkova Zahrada 2 (foto: E. Kriegerová)

Trpaskop, štěkafon v původní Trnkově skříni, mluvící velryba nebo sloni tančící rockenroll, k tomu možnost jezdit na tříkolce a snažit se dohonit animovaného kocoura. Expozici, která rozhýbala příběh jedné z dodnes nejoblíbenějších Trnkových knih, dětské klasiky Zahrada, připravili jeho syn Jan a vnuk Matyáš. Shodně ji nazývají „Originální kybernetoskop“, tedy unikátní instalace na pomezí divadla, výstavy a animovaného filmu.

„Výstavu jsme původně chystali pro rok 2012 přímo na stoleté výročí dědečkova narození. Ukázalo se ale, že to nebude tak jednoduché. Chtěli jsme, aby byla skutečnou poctou původnímu dílu i jakýmsi jeho vzkříšením a oživením zároveň. Dlouho jsme proto vymýšleli koncept i formu, která by tohle naše základní přání stoprocentně dodržela. Přípravy se tedy nakonec protáhly na celé tři roky,“ vysvětluje Trnkův vnuk, výtvarník a animátor Matyáš Trnka. „Sám jsem byl celou dobu zvědavý, co to vlastně je Originální kybernetoskop, a jsem rád, že můžeme tuhle tajemnou věc konečně představit veřejnosti,” dodává.

Samotnou expozici tvoří šest scén s animacemi vycházejícími z původní knižní předlohy vydané v roce 1962, která patří už po několik generací mezi klenoty české dětské literatury. Jiří Trnka knihu jak napsal, tak sám ilustroval. Věnování na původním vydání v rodinné knihovně napovídá, že byla sepsána právě pro malého Jeníka, dnes devětapadesátiletého akademického malíře Jana Trnku. „Na konceptu jsme spolupracovali s tvůrčím týmem přibližně třiceti lidí, máme sounddesignéra, animátory, techniky a programátory, se kterými jsme vytvořili jednotlivé instalace tak, aby byly skutečně interaktivní. Například jsme vymysleli čidla, která reagují na konkrétní činnost diváka. Naším cílem je, aby se každý ocitl skutečně uvnitř knihy a prožil si její příběh na vlastní kůži,“ vysvětluje Matyáš Trnka.

Kybernetoskop kombinuje vystavované artefakty s netradiční formou projekcí, která trvá v součtu téměř dvě hodiny. Promítá se na stěny, strop, zem, ve skříni i v hlavě trpaslíka. Návštěvník se setká například s mluvící velrybou, kterou v české verzi dabovala Jitka Molavcová a v anglické Tonya Graves. „Jsem ráda, že jsem součástí téhle skvělé instalace, vypadá to ještě líp, než jsem si představovala. Moc se těším, až sem vezmu své děti, pro ně to bude velký zážitek,“ uvedla zpěvačka.

Návštěvníci mají možnost podívat se do nitra velkého trpaslíka skrze trpaskop nebo zjistit, co je to štěkafon. Ten zhmotnila původní starožitná skříň, která se objevila na začátku Trnkova filmu Čertův mlýn v roce 1949. Kromě trpaslíka a velryby nabízí výstava slony jezdící na skateboardu, kteří také umí chodit po laně. Přemoudřelá velryba přiblíží, proč nejsou velryby ryby, oživí některé z Darwinových teorií a pomůže nahlédnout do života na dně oceánu.

Výstava inspirovaná dílem Jiřího Trnky patří do jednoho z osmi hlavních témat programu projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. „Jiří Trnka a jeho dílo je inspirující nejen ve své řemeslné a umělecké dokonalosti, ale jak ilustruje Zahrada 2, je také pojítkem tradice a animátorských a digitálních dovedností. V rámci projektu tak vzdáváme hold nejen Jiřímu Trnkovi jako nejslavnějšímu plzeňskému umělci, ale i práci současných výtvarníků a animátorů, kteří v oblasti digitálního umění a v objevném myšlení na jeho dílo navazují,“ říká programový ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko.

Veřejnosti je expozice otevřena od 27. února do 24. května 2015 v budově Západočeského muzea v Plzni v Kopeckého sadech.

Otevři si Plzeň 2015! v novém okně

Zveřejněno: 27. 2. 2015, Pecuch Martin