Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Trnkova freska ožije na Skupově Plzni

Trnkova freska ožije na Skupově Plzni

Freska Vývoj loutky

Půvabnou fresku Vývoj loutky, jedno z raných klíčových, avšak poměrně neznámých děl Jiřího Trnky, oživí pořadatelé festivalu Skupova Plzeň. Mezinárodní přehlídka loutkového a alternativního divadla se koná v krajské metropoli od 28. srpna do 6. září. Výtvarné dílo, které Trnka navrhl do bytu Josefa Skupy a v němž v mladém věku zachytil svůj pohled na loutku v kontextu světové historie, představí kurátoři v Muzeu loutek stylizovanou reprodukcí. Každá z loutek, které Trnka na fresku namaloval, bude mít na výstavě svůj originál.

„Trnka vytvořil osobitě pojatou časoprostorovou mapu, jež ve zkratce dokládá, že loutky provázejí člověka od nepaměti a jsou nepřehlédnutelnou součástí téměř všech etnických a národních kultur,“ uvedl kurátor výstavy Pavel Vašíček. Trnka namaloval svébytné výtvarné parafráze loutek ze starého Egypta, loutek indiánských a eskymáckých, plochých stínoherních či trojrozměrných. „Dnes už nezjistíme, zdali si námět fresky zvolil Skupa sám, nebo vznikl z inciativy Trnkovy, případně ve vzájemné diskusi. Skupa i Trnka byli umělci bytostně ukotveni v českém prostředí, v české kultuře, i v české loutkářské tradici. Možná není bez významu ani fakt, že nedlouho před vytvořením fresky, v roce 1933, byl na IV. kongresu v Lublani Skupa zvolen presidentem mezinárodní loutkářské unie UNIMA,“ doplnil Pavel Vašíček. Expozice nazvaná Vývoj loutky potrvá od 26. srpna do 14. září.

Pro hmotnou repliku Trnkovy fresky využili kurátoři archivů Muzea loutkářských kultur v Chrudimi a kolekce Divadla Radost v Brně. Kromě výše zmíněných originálů se návštěvníci setkají například s čínskými loutkami z počátku 20. století, japonskými a ruskými loutkami z konce 19. století, dále s exponáty z celé Evropy, Turecka, Barmy, Indie, Indonésie a dalších zemí. Celkem uvidí přes 40 loutek z 15 zemí a čtyř kontinentů. Nebudou chybět ani tradiční české loutky Kašpárek či Škrhola a plzeňští hrdinové Spejbl a Hurvínek. Vstup na výstavu je zahrnut v ceně vstupného do Muzea loutek.

Mimořádný 31. ročník festivalu Skupova Plzeň přiveze v  rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 to nejlepší z loutkových scén čtyř kontinentů.

Více informací a podrobný program je k dispozici na akce.plzen.euwww.plzen2015.cz/obriloutkyvplzni.

Zveřejněno: 18. 8. 2015, Pecuch Martin