Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Třetí premiérou Divadla Alfa jsou Hrabalovy…

Třetí premiérou Divadla Alfa jsou Hrabalovy Ostře sledované vlaky

Foto Divadlo Alfa

Ilustrační foto: ze zkoušky Divadla Alfa

Na 28. března, přesně na den nedožitých 100. narozenin jednoho z nejslavnějších a nejoriginálnějších českých spisovatelů Bohumila Hrabala naplánovalo Divadlo ALFA premiéru inscenace Ostře sledované vlaky. Dramatizaci stejnojmenné novely, kterou proslavil i oscarový film režiséra Jiřího Menzela, připravila dvojice mladých autorů Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček, který se zároveň ujal režie. Sami autoři upozorňují, že jejich dramatizace Hrabala bude s odstupem 50 let o něco syrovější a zároveň grotesknější než poetizující Menzelův film.

Výběrem tématu navazují Jarkovský a Vašíček velmi volně na svoji předchozí inscenaci Hamleteen, která se rovněž věnuje problematice dospívání a stejně jako Ostře sledované vlaky vychází z díla klasika. Návaznost je podtržená obsazením hlavního hrdiny Miloše Hrmy Milanem Hajnem, který předtím ztvárnil roli Hamleta, formulací podtitulu, i zřetelným zacílením k obdobné divácké skupině. „Na zapadlou železniční stanici nastupuje nadšený adept ajznboňáckého řemesla. Na co naráží? S čím se střetává? Co je vlastně dospělost? Je-li to schopnost vzít do vlastních rukou osud svůj i společenství, jehož jsme součástí, jsou pak všichni ti směšní, nemožní, za života zmrtvělí dospělí kolem opravdu dospělí? Ohledávání dospělosti z pohledu mladého člověka, jemuž chybí už jen krůček, aby do ní vstoupil, a který ho nakonec skutečně udělá, bohužel, ve chvíli, kdy doba opět ´vymknuta ze svých kloubů šílí´, je tedy nejspíš klíčovým tématem této ´iniciační´ inscenace,“ dodává Tomáš Jarkovský.

Inscenace je určena divákům od 14 let.

Zveřejněno: 21. 3. 2014, Pecuch Martin