Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Tísňovou péči využívají desítky plzeňských…

Tísňovou péči využívají desítky plzeňských seniorů

Foto: Městská policie Plzeň

Už několik let plzeňští senioři využívají sociální službu Tísňová péče, kterou provozuje Městská charita Plzeň ve spolupráci s městskou policií. Služba představuje zajištění nepřetržité distanční hlasové a elektronické komunikace s osobami s vysokým rizikem ohrožení zdraví nebo života. Je poskytována 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu. V případě nouze, pádu nebo například náhlém zhoršení zdravotního stavu si tak mohou senioři jednoduchým tlačítkem na náramku přivolat pomoc odkudkoli. V prvních šesti měsících tohoto roku eviduje Městská policie Plzeň 83 žádostí seniorů o pomoc, kdy stiskli tlačítko „Tísňová péče“.

„Podstatou služby je zajistit klientovi, a v mnoha případech i jeho rodině, pocit bezpečí v domácím prostředí společně s jistotou, že když bude potřeba, stačí stisknout tlačítko a pomoc dorazí během chvíle,“ objasnila princip služby Alena Hynková, vedoucí Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně. Právě s jeho pomocí se městu v loňském roce podařilo službu zachránit. Tísňová péče neobdržela totiž loni státní dotaci a bez těchto prostředků nebylo možné zajistit provoz služby. Město proto zafinancovalo veškeré nezbytné náklady a služba v původním rozsahu funguje dál bez jakéhokoli omezení. S podporou služby počítá Plzeň i do budoucna.

Podle Alice Průchové z Městské charity Plzeň poskytují zaměstnanci Tísňové péče první krizové spojení s klientem. Měsíčně uživatele osobně navštěvují a v rámci jejich individuálních plánů pomáhají v řešení nepříznivé sociální situace. „Služba také pomáhá oddálit eventuální nutnost sociální hospitalizace a ve spolupráci s městskou policií také zachraňuje životy klientů,“ dodala Alice Průchová.

Tísňovou péči využívají desítky plzeňských seniorů

„Systém tísňové péče pro seniory je mimo jiné také napojen právě na městskou policii, která dnes už vyráží na pomoc 69 seniorům,“ uvedla Jana Pužmanová z Městské policie Plzeň. Strážníci, kteří zajišťují výjezdy v rámci Tísňové péče, navíc v loňském roce absolvovali školení, které pro ně připravila Městská charita Plzeň. Cílem bylo strážníky naučit rozpoznat příznaky některých chorob a nemocí, jež se objevují v kartách klientů. Městští policisté se dozvěděli, jak se chovat k člověku, který má například diabetes, upadá do šoku nebo ho postihl infarkt myokardu. A především, jak těmto lidem poskytnout první pomoc ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby.

Cena za zavedení služby představuje jednorázový poplatek 300 korun, měsíčně klient zaplatí 500 korun, s výjimkou zákazníků žijících na území Městského obvodu Plzeň 3, kteří zaplatí jen 400 korun. Krizové výjezdy jsou zdarma.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 3. 8. 2016, Kriegerová Eva