Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Tisíce tulipánů i obrovský drak uzavřely…

Tisíce tulipánů i obrovský drak uzavřely Bavorské kulturní dny

Tisíce tulipánů i obrovský drak uzavřely Bavorské kulturní dny

Rozdáním tisíců tulipánů v ulicích města i rozhýbáním devět tun vážícího draka dovezeného z německého příhraničního městečka Furth im Wald skončil v neděli v Plzni festival Bavorské kulturní dny. Ten během týdne nabídl vystoupení bavorských umělců, taneční představení, autorská čtení, workshopy pro školy i program pro rodiny s dětmi. Jeho závěrečná akce nazvaná Květiny pro Plzeň přilákala do centra stovky lidí. Festival byl součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

„Bavorsko má svoji nejdelší společnou hranici právě s Českou republikou a tato hranice již dávno žádnou hranicí není. Lidé se mohou setkávat, společně oslavovat a příležitost oslavit v Plzni na náměstí Bavorské kulturní dny je skutečně mimořádnou událostí tady, v srdci Evropy,“ řekl přítomným Ludwig Spaenle, bavorský ministr pro vzdělávání a kulturu, vědu a umění.

Podle ministra kultury České republiky Daniela Hermana je událost svátkem česko-bavorského přátelství. „Před 70 lety skončil nacionálně-socialistický a před 26 lety komunistický totalitní režim a otevřela se velká brána svobody. Svoboda je velkým prostorem, který má být vyplněn pozitivním obsahem a to je naše společné poslání,“ uvedl Daniel Herman.

Starosta Regensburgu, které je partnerským městem Plzně, zmínil, že i Řezno chtělo být Evropským hlavním městem kultury. „Bylo to v roce 2010, ale nepodařilo se nám to. O to větší máme radost, že se to povedlo Plzni,“ řekl Joachim Wolbergs. Vyzval ke společné práci na tom, aby se lidé setkávali, mladí i staří, aby navazovali přátelství.

„Že se můžeme potkávat, spolupracovat a přátelit se, je smyslem Evropského hlavního města kultury. Za nás za Plzeň je tato mise splněna,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký. Připomněl, že zatímco během Bavorských kulturních dnů zní na plzeňském náměstí bavorská němčina, za týden bude na stejném místě znít v rámci Slavností svobody angličtina. „A to je svoboda,“ dodal primátor.

„Setkání mezi lidmi vede k současným výborným česko-německým vztahům, přímá setkání jsou to nejlepší,“ řekl přítomným Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven, velvyslanec Spolkové republiky Německo v České republice.

Podle Jiřího Suchánka, ředitele společnosti Plzeň 2015, má město připraveno s Bavorskem na letošní rok přes 40 projektů. Ty zahrnují nejen festival Bavorské kulturní dny, ale také akce spojené s literaturou, takzvaný Vlak za kulturou a další.

Otevři si Plzeň 2015! v novém okně

Fotogalerie

Zveřejněno: 27. 4. 2015, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni