Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Tématem konference bylo technické vzdělávání…

Tématem konference bylo technické vzdělávání i nové centrum

Konference o dronech v Centru robotiky (foto: E. Barborková)

Fotografie: E. Barborková

Představení bezpilotních letadel i svého nového Centra DRONET připravila pro zástupce Západočeské univerzity v Plzni Správa informačních technologií města Plzně. Tématem konference, která se uskutečnila dnes v Centru robotiky, byla i možná spolupráce s univerzitou v oblasti technického vzdělávání. Město Plzeň podporuje technické vzdělávání na úrovni volnočasových aktivit dětí, na úrovni svých základních škol, v případě středních škol se snaží studenty oslovovat formou projektů.

„Snažíme se dělat vše tak, abychom podpořili technické vzdělávání, přivedli mladé lidi k technickým a přírodovědným oborům a ve finále z nich byli studenti Západočeské univerzity. Jako partneři jste pro nás důležití a toto není jediný projekt, v němž se snažíme univerzitu a její fakulty oslovovat,“ řekl přítomným primátor města Martin Zrzavecký, který konferenci zahájil. Zmínil koncept smart city neboli koncept takzvaného chytrého města, jež je otevřené zavádění inovací.

Podle primátora má město Plzeň ambici stát se atraktivní metropolí pro firmy z oblasti znalostní ekonomiky, Centrum DRONET k tomuto může významně přispět.  Jedním z jeho cílů je přivést do Plzně firmy, které podnikají v oblasti bezpilotního leteckého průmyslu, ale i vytvořit podmínky pro vznik a start těch, kteří v této oblasti chtějí svou činnost teprve začít.

„Chceme jim prostřednictvím Centra DRONET nabídnout kancelářské, technologické i testovací zázemí,“ uvedl ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora. Podle řady firem je Plzeň atraktivním místem, často se ale ptají, zda je v západočeské metropoli dostatek technicky vzdělaných lidí, pracovníků. „Jsme si vědomi toho, že je třeba pracovat s technickým vzděláváním. Funguje nám tu Dům digitálních dovedností, Centrum robotiky, obojí zaměřené k volnému času s cílem přivést děti k technicky orientovaným oborům,“ uvedl Luděk Šantora. Správa informačních technologií pracuje i přímo se základními školami, na jedné z nich se začne vyučovat kybernetika jako povinný předmět, jedná i s dalšími základními školami, aby se vyprofilovaly technickým směrem. „Protože nezřizujeme střední školy, snažíme se jejich studenty oslovit formou projektů,“ doplnil Luděk Šantora. V celém procesu ale nemůže chybět Západočeská univerzita, neboť je snaha, aby středoškoláci končili na jejích technických fakultách.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 1. 4. 2016, Pecuch Martin