Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Světoznámý designér Ladislav Sutnar „se…

Světoznámý designér Ladislav Sutnar „se vrátil“ do rodné Plzně

Čestný hrob Sutnarových

Ostatky Ladislava Sutnara a jeho manželky Františky byly dnes uloženy do čestného hrobu. Po 75 letech se tak manželé Sutnarovi vrátili do Plzně, města jejich narození i místa, kde se do sebe zamilovali. Současně s tím byl na ústředním hřbitově odhalen pomník, dílo Petra Vogela z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Na události se kromě fakulty podílelo také město Plzeň se svolením syna manželů Sutnarových, pana Radoslava.

Aktu předcházelo vzpomínkové setkání v kapli sv. Václava, na kterém udělil primátor Martin Baxa Radoslavu Sutnarovi městskou historickou pečeť. „Setkáváme se zde v tento výjimečný okamžik, kdy se do našeho města vrací rodák Ladislav Sutnar a jeho žena Františka. Ladislav Sutnar byl osobností, kterou jsme si desetiletí nesměli a nemohli připomínat. Město Plzeň je pyšné na to, že Ladislava Sutnara může takto uctít,“ uvedl mimo jiné primátor Baxa. Poté věnoval plaketu a pamětní list opatřený otiskem historické pečetě města Radoslavu Sutnarovi za soustavnou péči o dílo svého otce a za velkorysé předávání uměleckého odkazu jeho rodnému městu.

„Milá mamičko, tatíčku, rád bych vás přivítal v Plzni, ve vašem novém domově. Odpočívejte tu v pokoji. Představuji vám novou rodinu, město Plzeň, a nového člena naší rodiny, kterým je Josef Mištera. Amen,“ uzavřel Radoslav Sutnar.

Zveřejněno: 5. 11. 2014, Pecuch Martin