Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Sugar aneb Někdo to rád horké uvede Nové…

Sugar aneb Někdo to rád horké uvede Nové divadlo

Zdroj foto: facebook DJKT

Nestárnoucí film režiséra Billyho Wildera s Marilyn Monroeovou, Jackem Lemmonem, Tonym Curtisem a neméně okouzlujícím Joem L. Brownem natočený v roce 1959 byl v roce 2000 označen Americkým filmovým institutem za nejlepší americkou filmovou komedii všech dob. Potenciál filmu spojujícího prvky hudební komedie, crazy komedie a parodie na gangsterky neunikl pozornosti muzikálových tvůrců. Příběh, který nikdy nezklame, věrně zpracoval libretista Peter Stone, skladatel Jule Styne napsal na texty Boba Merrila hudbu. Muzikálová Sugar měla premiéru na Broadwayi v roce 1972 a od té doby patří do základního repertoárového fondu hudebních divadel. V Plzni byla poprvé uvedena v červnu 1993.

Režisér Ondřej Lážnovský má na kontě mnoho inscenací s podstatnou hudební složkou, se zpěvy i tancem, s muzikálem se však potkává poprvé. „Teprve v této souvislosti jsem zjistil, že mým oblíbeným filmem Někdo to rád horké se vlastně Amerika vyrovnávala s řáděním Al Capona, protože ten spouštěč, masakr v garážích na svatého Valentýna, je historická skutečnost. Díky Wilderově komedii tak prošla Amerika jistou katarzí. Pro mne už jsou ti gangsteři, podobně jako indiáni a kovbojové, něčím natolik vzdáleným, aby reálný drsný základ snesl patřičnou dávku romantiky i parodie,“ uvedl Lážnovský. Srovnávání s kultovním filmem se režisér nebojí: „Myslím, že jsme použili dostatečné množství ryze divadelních prostředků, aby od začátku bylo jasné, že filmovou předlohu ctíme, ale nechceme se jí připodobňovat.“

Scénické řešení muzikálu Sugar navrhl Hynek Dřízhal, kostýmy Dana Haklová. Představení řídí dirigent Dalibor Bárta, choreografie je dílem Richarda Ševčíka.

Úspěch představení založeného na sevřeném a akčním ději se bude nepochybně odvíjet především od hereckých výkonů. Titulní postavě Sugar dodají Soňa Hanzlíčková Borková či Petra Vraspírová půvab i vroucnost přehlušující (v době krize) zcela pochopitelnou touhu po jistotě hmotného zabezpečení. Mimořádně náročným a vděčným úkolem jsou role muzikantů ukrývajících se před nelítostnou mafií v angažmá dívčí kapely. V nich se s vratkým kouzlem jehlových podpatků mužně utkají Jozef Hruškoci jako Joe alias Josefina a Aleš Kohout nebo Pavel Režný v roli Jerryho alias Dafne. V postavě jejího mile neortodoxního ctitele Osgooda si přijde na své hostující Miro Grisa. Rezolutní šéfku dívčí kapely s ošidným jménem Sweet Sue ztvární v alternaci Stanislava Topinková Fořtová a Venuše Zaoralová Dvořáková. V dalších rolích potěší diváky Simona Lebedová, Kateřina Falcová, Lucie Zvoníková, Kristýna Bečvářová, Adam Rezner, Radek Štědronský Shejbal, Lukáš Ondruš a Bronislav Kotiš.

Premiéra muzikálu Sugar se uskuteční v sobotu 29. listopadu od 19 hodin v Novém divadle.

Zveřejněno: 27. 11. 2014, Pecuch Martin