Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Studenti technických oborů představují v…

Studenti technických oborů představují v Plzni své projekty

Studenti technických oborů představují v Plzni své projekty

Desátý ročník Olympiády techniky Plzeň zahájili akademičtí pracovníci a studenti ze šesti států v obřadní síni plzeňské radnice. Slavnostního okamžiku se zúčastnili primátor města Martin Zrzavecký, Ladislav Čepička, prorektor Západočeské univerzity v Plzni pro studijní a pedagogickou činnost a další významní hosté. Jubilejní ročník uspořádala katedra matematiky, fyziky a technické výchovy zdejší pedagogické fakulty, účastní se ho téměř 60 studentů a 20 pedagogů. Mezinárodní studentská konference se soutěžní přehlídkou prací a činnosti studentů technických kateder pedagogických fakult se v západočeské metropoli koná do středy 18. května. Jejím cílem je umožnit výměnu zkušeností mezi studenty učitelských oborů a upozornit na nutnost kvalitního technického vzdělávání.

„Dovolte mi vás přivítat v univerzitním městě Plzeň, je mi velkou ctí, že již podesáté se koná takto významná mezinárodní událost právě u nás. Připravené práce a projekty mě velmi zaujaly, oblast kybernetiky, vědy a výzkumu a smart city jsou témata, kterými se Plzeň intenzivně zabývá. Jsem rád, že město Plzeň je mezi takto významnými partnery z oblasti vzdělávání a průmyslu. Přeji studentům i pedagogům, abyste se svými projekty uspěli a Plzeň si také užili, třeba i ochutnali,“ uvedl Martin Zrzavecký, pod jehož záštitou se konference mimo jiné koná.

Na mezinárodní konferenci představí studenti své projekty, například internetovou hru z detektivního prostředí, inovativní deskovou hru z prostředí vesmírné logistiky, model jaderného reaktoru, aerodynamický tunel, funkční model středověké balisty nebo solární kolektor na ohřev vody. Současným trendem v oblasti technického vzdělávání na základních školách jsou nové technologie a robotika. Aktuální stav a možnosti výuky robotiky na prvním stupni předvede studentka a současná pracovnice Domu digitálních dovedností Martina Kupilíková. Do letošního ročníku se také aktivně zapojí syrský student, tématem jeho práce jsou problémy při 3D tisku a jejich řešení. Dva studenti prezentují výrobu dronů a kvadroptér.

Do Plzně na konferenci přijeli studenti nejen z českých univerzit, a to z Univerzity Karlovy v Praze a Masarykovy univerzity v Brně, ale také zástupci univerzit ze Slovenska, Polska, Ruska, Slovinska a letos poprvé také z Řecka. Doprovodili je akademičtí pracovníci a pedagogové, se kterými se krátce před slavnostním zahájením setkal primátor Martin Zrzavecký.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 17. 5. 2016, Pecuch Martin