Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Strojírenský veletrh v Brně ocenil dutou…

Strojírenský veletrh v Brně ocenil dutou hřídel z oceli vyrobenou týmem výzkumného centra z Plzně

Tým Výzkumného centra tvářecích technologií FORTECH pod vedením Bohuslava Maška získal zlatou medaili na 56. mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Porotu zaujala dutá hřídel z ultra-vysokopevné oceli. Výzkumné centrum FORTECH, které je součástí Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni, na ní spolupracovalo s Fraunhoferovým institutem IWU pro obráběcí a tvářecí stroje v německém Chemnitz.

Dutá hřídel z ultra-vysokopevné oceli

Dutá hřídel z ultra-vysokopevné oceli byla vyrobena nafouknutím ve formě při teplotách kolem 900 °C vnitřním přetlakem plynu 800 barů. Při styku s formou provedli výzkumníci řízené chlazení oceli tak, aby vznikl tvarově složitý výrobek, a poté řízené tepelné zpracování tak, aby vznikl výrobek s výjimečnými mechanickými vlastnostmi.

Celá technologie byla od základního výzkumu až po realizaci výsledného produktu vyvinuta v České republice a je chráněna českým patentem, jehož vlastníkem je Západočeská univerzita. Schválen je už také americký patent, nyní se čeká na vydání patentové listiny.

„Zvolením uvedené technologie dojde jednak k úspoře materiálu, protože výrobek je celkově lehčí, jednak k úspoře energie, protože na urychlení a brzdění těchto součástí jsou menší nároky vzhledem k nižšímu setrvačnému momentu. Tímto postupem jsme schopni dosáhnout excelentních vlastností materiálu a jeho mimořádné pevnosti, která přesahuje dva tisíce megapascalů,“ vysvětluje Ctibor Štádler z týmu prof. Maška složeného z výzkumníků a studentů doktorských studijních programů Fakulty strojní ZČU.

Výrobek je zatím naprostou novinkou, jeho potenciální využití v praxi je ale široké. Jednou z možných oblastí jsou například pohonné systémy v automobilovém průmyslu.

Zveřejněno: 2. 10. 2014, Pecuch Martin