Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Staň se dobrovolným hasičem, vyzývá ve své…

Staň se dobrovolným hasičem, vyzývá ve své kampani město Plzeň

Město Plzeň spustilo rozsáhlou kampaň, která má pomoci doplnit stavy jednotek sboru dobrovolných hasičů. Ti postupně stárnou, přičemž nových členů nepřibývá tolik, kolik je třeba. Minimálně dvouletý projekt nazvaný Staň se dobrovolným hasičem proto primárně cílí na mladé lidi, různé akce ale nabídne i školákům a široké veřejnosti. Radnice i městské obvody se snaží zvyšovat atraktivitu členství u dobrovolných hasičů, postupně jim vylepšují zázemí, techniku a vybavení jednotek. V Plzni působí 16 jednotek dobrovolných hasičů, mají kolem 250 členů, šestice z nich se stala tváří celé kampaně.

„Dobrovolní hasiči jsou jednou ze základních složek integrovaného záchranného systému nezbytnou pro potřebu města. Není to jen koníček, naplňují poslání pomáhat a zachraňovat ve volném čase, bez nároku na odměnu. Toto si uvědomujeme, a proto jim chceme poskytovat lepší podmínky,“ řekl primátor Martin Zrzavecký. Podle jeho slov se město snaží vyjednat a zajistit pro dobrovolné hasiče některé benefity. Jedná se například o možnost zvýhodněného volání, slevy na městskou hromadnou dopravu, podporu v podobě levnějších vstupenek na kulturní programy a další.

Podle Vlastimila Maliny, šéfa dobrovolných hasičů v Plzni, trvá výchova hasiče tři až pět let, proto je nezbytné začít intenzivně oslovovat nové členy, aby ještě byli v jednotkách ti, kteří jim mohou předat zkušenosti. „Jako dobrovolní hasiči nechybíme u žádné větší mimořádné události, neobešla se bez nás likvidace žádného velkého požáru, zasahovali jsme u všech povodní, které postihly Plzeň a okolí, pomáhali jsme v Rumunsku, na Moravě, Liberecku,“ přiblížil Vlastimil Malina. Dobrovolní hasiči také organizují soutěže v požárním sportu a zajišťují činnost lezecké skupiny.

Podle Petra Lišky, vedoucího Odboru krizového řízení Magistrátu města Plzně, už magistrát spustil první fázi velké billboardové kampaně, dále také web www.stansehasicem.cz a facebookové stránky. Tváří projektu se stalo šest dobrovolných hasičů z Plzně, kteří vzešli z vnitřního „castingu“, každý z nich postupně odvypráví svůj příběh, podělí se s lidmi i o pocity a zážitky ze zásahů. Město tím chce posílit image dobrovolných hasičů, prezentovat je jako vzor a zvýšit jejich prestiž, zlepšit informovanost Plzeňanů. „Myslíme si, že mezi dětmi, mládeží i dospělými je významná skupina, pro kterou by zapojení mezi dobrovolné hasiče mohlo být zajímavé,“ doplnil Petr Liška.  Podle něj může členství u dobrovolných hasičů pomoci mladým lidem úspěšně naplnit i jejich někdy obtížné období puberty a může vést třeba i k tomu, že se z dotyčného stane hasič profesionální.

Získat nové členy do jednotek a přiblížit práci dobrovolných hasičů by měly i veřejné akce. První z nich se pod názvem Den s dobrovolnými hasiči uskuteční 27. května v areálu Škoda sport parku v Doudlevcích. „Chtěli bychom ve spolupráci s některými základními a středními školami připravit pro mladé lidi atraktivní program, do kterého se budou moci aktivně zapojit,“ řekl Vlastimil Malina. O konkrétní podobě akce se nyní jedná.

Hlavní tváří kampaně je dobrovolný hasič Rudolf Klečanský. „U dobrovolných hasičů jsem od svých osmi let, kdy jsem v Liticích začal chodit do hasičského kroužku. Vydrželo mi to dodnes, kdy dělám v Liticích velitele Jednotky sboru dobrovolných hasičů. Aby toho nebylo málo, u hasičů je i moje žena, která se stará o mladé i o obě mé děti,“ přiblížil Rudolf Klečanský.

Jednotky dobrovolných hasičů jsou jednou ze základních složek integrovaného záchranného systému, jejich existence je zakotvena v zákoně, obec má povinnost je zřídit.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 31. 3. 2016, Pecuch Martin