Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Spalovna v Chotíkově slavnostně zahájila…

Spalovna v Chotíkově slavnostně zahájila plný provoz, pojme denně až 300 tun odpadu

Spalovna komunálního odpadu ZEVO Chotíkov

Spalovna komunálního odpadu ZEVO Chotíkov dnes slavnostně zahájila plný provoz. Zařízení pro energetické využití odpadu za 2,1 miliardy korun, které se začalo po deseti letech příprav stavět v srpnu 2013, první odpad zpracovalo letos 15. dubna. Ročně zařízení spálí 95 tisíc tun opadu, aktuálně jej do něj dováží 30 až 50 vozidel denně.

„To, co tu stojí, co se tu provozuje, co tu funguje, splňuje ty nejnáročnější parametry, které vyžaduje Česká republika, ale i Evropská unie. Jde o jedno z nejmodernějších zařízení tohoto typu v Evropě,“ řekl při slavnostním zahájení provozu Tomáš Drápela, generální ředitel Plzeňské teplárenské, která má projekt na starost a jejímž vlastníkem je město Plzeň. Podle Tomáše Drápely se podařilo projekt realizovat i díky stabilní podpoře města Plzeň, jejíž zastupitelé stavbu schválili 24. ledna 2013.

„Konečně byl dokončen projekt, který je smysluplný, zacílený nejen na město Plzeň, ale i na celý region. Plzeň se jasně postavila k tomu, že je krajskou metropolí a služby poskytuje nejen Plzeňanům, ale celému kraji. Spouštíme zařízení, které nemá v České republice obdoby, a můžeme hrdě konstatovat, že Plzeň je v tomto ohledu průkopníkem a technologickou metropolí,“ reagoval primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

„Jsem potěšen z toho, že tým kolem Tomáše Drápely to nevzdal, i když byly velké problémy se soudy, správními orgány, dodavatelem. Menší radost mám z malé právní jistoty, která v našem státě je. Přestože jsme získali stavební povolení a byla stavba zahájena, je možné stavbu komplikovat,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Podle Pavla Veselého, šéfa spalovny, jsou všechny emisní hodnoty hluboce pod limitem. Vysoce nadstandardní kvalitu čištění spalin, a tedy ekologickou nezávadnost spalovny, už potvrdily takzvané garanční zkoušky. Ve spalovně, jež má 31 zaměstnanců, funguje čtyřsměnný provoz. Teplo, vzniklé ekologickým spálením odpadu, bude během letošní topné sezony prostřednictvím už zkolaudovaného, šest kilometrů dlouhého nového horkovodu vytápět největší plzeňské sídliště Severní Předměstí s 50 tisíci obyvateli. Kromě toho, že tím teplárna ušetří 75 tisíc tun hnědého uhlí ročně, zvýší se také bezpečnost dodávek tepla do celé oblasti sídliště Lochotín.

V České republice dosud fungují tři spalovny komunálního odpadu, a sice v Praze Malešicích s kapacitou 310 tisíc tun, v Brně s kapacitou 250 tisíc tun a v Liberci s kapacitou 96 tisíc tun.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 27. 9. 2016, Pecuch Martin