Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Sokolové připravují na poslední červnový…

Sokolové připravují na poslední červnový víkend Slavnosti pohybu

Plzeňští sokolové připravují na poslední červnový víkend Slavnosti pohybu

Foto: archiv města

V rámci Slavností pohybu se do západočeské metropole sjedou stovky sokolů z celé České republiky, aby ukázaly nácvik hromadných pohybových skladeb. Jednotlivá vystoupení sokolských sportovců budou k vidění na náměstí Republiky, na sobotní večer je připravený komponovaný program, který se odehraje v zimním stadionu – Home Monitoring Aréně.  Představí se při něm několik tradičních cvičení, vrcholem bude choreografie na kompozici francouzského hudebního skladatele Simona Thierrée s názvem „Nejsem sám“ pro sokoly - seniory, takzvanou věrnou gardu. Autorem choreografie je tanečník Peter Jaško ze skupiny Les Slovaks, jehož oslovil umělecký ředitel společnosti Plzeň 2015 Petr Forman, iniciátor myšlenky zapojit starší generaci do příprav projektu Evropské hlavní město kultury.

Sedmiminutová skladba se od klasických sokolských vystoupení liší. „Pro tuto věkovou kategorii je vhodná proto, že je složena především z tanečních prvků. Cviky, jako například dřepy, které už senioři hůře zvládají, vůbec neobsahuje. Přitom je to skladba velmi dynamická. Když ji naše starší členky viděly poprvé na videu, měly trochu obavy, zda všechno zvládnou, ale při nácvicích se ukázalo, že to není problém,“ prohlásil starosta Sokolské župy Plzeňské Jiří Svoboda.

Plzeň se tak o víkendu 27. a 28. června stane městem v pohybu. V sobotu i v neděli se budou moci na náměstí Republiky návštěvníci zapojit také do pohybových a sportovních aktivit. Čekají na ně testy zdatnosti, šlapadla nebo ukázky streetballu a florbalu.

Zveřejněno: 11. 6. 2015, Pecuch Martin