Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Snímky plzeňského rodáka Josefa Adlta zdobí…

Snímky plzeňského rodáka Josefa Adlta zdobí Smetanovy sady

Fotografie: E. Barborková

Fotografie sportovců jako například hokejisty Martina Straky či desetibojaře Romana Šebrleho jsou od pondělí 4. dubna k vidění ve Smetanových sadech před budovou Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Vytvořil je plzeňský rodák Josef Adlt, který fotí například fitness kulturistiku, hokejisty, ale i zpěváky a umělce. Součástí výstavních panelů jsou i snímky držitelů Ceny Thálie za balet Ivony Jeličové a Richarda Ševčíka. Výstava, kterou uspořádal Odbor prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně, potrvá do 1. května.

„Jsem velmi rád a šťastný, že se tuto výstavu podařilo uskutečnit s jedním z nejlepších světových fotografů. Je to jedna z forem, kde lidé mohou vidět, že sport lze propojit s kulturou a uměním,“ uvedl Michal Dvořák, radní města Plzně pro oblast podpory podnikání a sportu, jenž je i jednou z portrétovaných osobností. Výstavu zahájil spolu s autorem.

„Snímky jsou výběrem nejvýznamnějších a nejzajímavějších osobností a modelů, které jsem měl tu čest fotografovat. Jako malý kluk jsem se nechával inspirovat fotografiemi a příběhy slavných sportovců, které mě ujišťovaly v tom, že vysněného cíle lze dosáhnout pouze dlouhodobým poctivým tréninkem, nezlomnou vůlí a nekonečnou vytrvalostí. A to platí ve sportu i v životě,“ prozradil autor výstavy Josef Adlt.

Se sportem začal Josef Adlt již v žákovském věku, věnoval se fotbalu, od 16 let pak kulturistice. V ní několikrát zvítězil na mistrovství republiky, jako reprezentant v roce 1994 obsadil na mistrovství světa 11. místo v kategorii nad 90 kilogramů. Fotografem se stal takřka přes noc, když se v roce 1993 objevily jedny z jeho prvních snímků na stránkách časopisů Muscle&Fitness, Svět kulturistiky a Sport Revue. O rok později se jeho fotografie ocitly i na titulních stranách časopisů a knih. Vystavoval pouze v roce 1998, když ho newyorské Museum of Modern Art požádalo o roční zapůjčení jedné fotografie. Fotografování se naplno věnuje od roku 2008. Další výstava zdobila až v roce 2013 interiéry kavárny Západočeského muzea v Plzni.

Na výstavních panelech jsou také k vidění například fotografie házenkářů Filipa Jíchy a Radka Motlíka, fotbalistů Pavla Horvátha a Pavla Nedvěda, tenistky Barbory Strýcové, cyklisty Františka Raboně nebo jachtaře Davida Křížka.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 5. 4. 2016, Pecuch Martin