Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Smyslem projektu je vytvořit věrohodný…

Smyslem projektu je vytvořit věrohodný historický obraz roku 1989

Sametovou revoluci připomíná například pamětní deska na Národní třídě.

Zdroj foto: Wikipedia

V souvislosti s blížícím se 25. výročím Sametové revoluce a připravovanou výstavou v roce 2014 připravilo Národní muzeum ve spolupráci s dalšími institucemi unikátní projekt, jehož cílem je prostřednictvím vzpomínek, fotografií a předmětů zmapovat společenský, politický i soukromý život v období let 1986 až 1992. Zapojená muzea vyzývají veřejnost ke spolupráci při vytváření unikátní sbírky digitalizovaných informací a předmětů, která se v budoucnu stane součástí výstav, expozic a výukových programů.

Smyslem projektu je vytvořit obraz dějin, obraz toho, jak lidé vzpomínají na rok 1989. Přispět do sbírky může každý. Buď při sbírkových dnech muzeí, nebo ode dneška přes webovou aplikaci na portálu www.esbirky.cz, kam mohou lidé nahrát svůj naskenovaný dokument, fotografie a podobně. Tento elektronický způsob není na rozdíl od sbírkových dní muzeí omezen na jeden den, dostupný je v průběhu října a listopadu.

První ze sbírkových dní, kam mohou lidé přímo přinést své věci a svěřit se se svými vzpomínkami vážícími se k přelomovým rokům, bude v Plzni 2. listopad. Další se uskuteční 9. listopadu v Muzeu východních Čech v Hradci Králové, 17. listopadu v Nové budově Národního muzea v Praze, 23. listopadu ve Vlastivědném muzeu v Olomouci a 30. listopadu ve Slezském zemském muzeu v Opavě, vždy od 10 do 18 hodin.

Akce je součástí celoevropského projektu Dokumentace událostí roku 1989 pod záštitou evropské platformy pro digitalizované kulturní dědictví Europeana.

Zveřejněno: 23. 10. 2013, Mařanová Helena