Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Smetanovské dny spojí vědu i umění

Smetanovské dny spojí vědu i umění

Na tradiční plzeňské akci vystoupí hudebníci z Francie a Německa

Smetanovské dny

Téměř třicet kulturních akcí představí v průběhu tří týdnů plzeňskému publiku letošní už 37. ročník festivalu Smetanovské dny, který bude tradičně zahájen 2. března. Pořadatelem festivalu je už pátým rokem Plzeňská filharmonie, která se po celou dobu snaží udržet mezioborovou a mezinárodní linii a připravit pro Plzeň dramaturgii té nejvyšší kvality.

„Jsem ráda, že se daří rozšiřovat řady našich posluchačů, respektive návštěvníků, a že se velmi úspěšně daří spojovat žánry a obory. Festival dnes zahrnuje vědu, hudbu, divadlo, literaturu, film, výtvarné umění a novinkou je také astronomie,“ uvedla Lenka Kavalová, ředitelka festivalu a Plzeňské filharmonie, která je příspěvkovou organizací města.

Mezi nejzajímavější a nejnavštěvovanější akce budou podle organizátorů patřit zahajovací a závěrečný koncert. O slavnostní zahájení festivalu se postará Filharmonie Hradec Králové, vedena dirigentem Andreasem Sebastianem Wieserem. Doprovodí německou mezzosopranistku Annu Hasse a v průběhu večera zazní skladby Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Hectora Berlioze a Symfonie č. 7 A dur Ludwiga van Beethovena. Slavnostní předehrou C dur Bedřicha Smetany, Španělskou symfonií pro housle a orchestr Edouarda Lalo a Dvořákovou Symfonií č. 8 G dur pak Smetanovské dny 23. března uzavře oceňovaný Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Ondřejem Lenardem a houslistou Ivanem Ženatým.

Dalšími důležitými body programu budou například klavírní recitál francouzského pianisty Pascala Roge, Stamicovo a Sedláčkovo kvarteto, mladá houslistka Pavla Tesařová, jazzové Pacora Trio nebo Španělský večer s Carmen.

Ceny vstupenek na jednotlivé akce se pohybují v rozmezí od 100 do 390 korun a je možné využít slev pro seniory, držitele karet ZTP/P, studenty a abonenty Plzeňské filharmonie. Vstupenky je možné zakoupit v Předprodeji vstupenek vedle informačního centra města Plzně na náměstí Republiky nebo přes portál Plzeňská vstupenka.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 14. 2. 2017, Pecuch Martin