Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Smetanova opera Libuše se po 29 letech…

Smetanova opera Libuše se po 29 letech vrátila na plzeňskou divadelní scénu

Foto z opery Libuše (zdroj: facebook DJKT)

Zdroj foto: facebook DJKT

Operní soubor Divadla Josefa Kajetána Tyla uvedl na Nové scéně v Plzni po 29 letech Smetanovu operu Libuše. Její již jedenáctá inscenace před plzeňským publikem je věnována projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Premiéra se uskutečnila o minulém víkendu a v průběhu měsíce se divákům představí ještě 13. a 27. května vždy od 18 hodin. Režie se ujal sám ředitel divadla Martin Otava spolu s šéfem opery Tomášem Pilařem, scénu vytvořil Daniel Dvořák.

„Režisér, který má rád Smetanu a zejména jeho Libuši, může považovat za štěstí, když se k režii takového titulu jednou za život dostane. V oblastních divadlech se Libuše po revoluci v podstatě nehrála, také díky tomu, že Smetana si přál, aby dílo bylo uváděno pouze ve slavnostních okamžicích českého národa. A my jsme s vedením opery dospěli k závěru, že v roce 2015, kdy je Plzeň Evropským hlavním městem kultury, je pro nás významný každý okamžik. Takže jsme naplánovali Libuši a budeme ji uvádět v běžném abonentním cyklu,“ uvedl k představení Martin Otava.

Ústřední dvojici Libuše a Přemysla ztvární kromě Evy Urbanové a Vratislava Kříže, kteří tyto role nastudovali již v inscenaci Národního divadla v roce 1995, také letošní plzeňská držitelka Ceny Thálie Ivana Veberová a Martin Bárta. Hudební příprava opery je dílem dirigenta Olivera Dohnányiho, druhým dirigentem je Jiří Štrunc.

Mytologický námět z úsvitu českých dějin líčící příběh nejmladší Krokovy dcery Libuše a Přemyslův nástup na knížecí stolec je korunován Libušiným proroctvím, v němž předpovídá významné události českých dějin. Hrdinskou operu, jež měla posilovat víru národa ve šťastnou budoucnost, napsal skladatel pro Národní divadlo. Tam měla hra premiéru v roce 1881.

Zveřejněno: 12. 5. 2015, Pecuch Martin