Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Slovo primátora Martina Baxy

Slovo primátora Martina Baxy

Vážení Plzeňané,

v pondělí 28. října si připomeneme 95. výročí založení Československa. Tehdy vznikl společný stát Čechů a Slováků, národů, které měly a mají k sobě velmi blízko, a které společně prožívaly historické události a dějinné zlomy, jichž během 20. století bylo skutečně nemálo. Československo již dnes neexistuje, přesto nás společné prožitky spojují a obohacují.

Město Plzeň si toto výročí připomene dvoudenními oslavami, na které vás srdečně zvu.

Bohužel, jsou zde lidé, kteří chtějí tohoto významného výročí využít a v pondělí, v den státního svátku v Plzni uskuteční protestní pochod proti porušování práv slušných občanů České republiky a proti upřednostňování jedné skupiny. Na základě zkušeností s předešlými podobnými pochody nemá podle mého ani tento jiný cíl, než projevit nenávist k jinakosti, dělit občany a hloupě a nebezpečně rozdělovat společnost. Je mně líto, že je to právě v den, který je oslavou spolužití a dobrého sousedství. Osobně s tímto pochodem a jeho zaměřením zásadně nesouhlasím.

Na našem městě mně záleží a chtěl bych, aby bylo otevřené, klidné, bezpečné, solidární, domovem pro nás pro všechny, kteří tu žijeme. Aby bylo domovem sebevědomých a hrdých občanů, kteří odmítají nenávist a násilí a kteří tu chtějí žít pokojně spolu.

Martin Baxa
primátor