Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Slovenští architekti Matúš Wallo a Oliver…

Slovenští architekti Matúš Wallo a Oliver Sadovský přijedou přednášet do Plzně

Ilustrační fotografie

Foto: "BA_LIK", Vallo Sadovsky Architects

Světoznámí architekti a autoři projektu Městské zásahy Matúš Vallo a Oliver Sadovský budou hosty dalšího veřejného semináře programu „Pěstuj prostor“ společnosti Plzeň 2015. Původně se přednáška, která prozradí, jak díky zajímavým nápadům a s malými náklady zvelebit městský prostor, měla konat ve čtvrtek 14. února, ale pro nemoc jednoho z architektů musela být posunuta na pozdější termín. Uskuteční se ve čtvrtek 28. února od 18 hodin v Domě hudby.

Během návštěvy si architekti prohlédnou západočeskou metropoli a pomohou týmu Evropského hlavního města kultury s přípravou projektu Městské zásahy pro Plzeň, který je plánovaný na druhou polovinu roku 2014. V něm se zapojí architekti spolu s občany do úprav společného prostoru ve městě.

Kromě kvalitních staveb i svou neutuchající snahou a nápady pro veřejný prostor se tito mladí bratislavští architekti dostali do povědomí nejen slovenské a české, ale i světové veřejnosti.

Myšlenka projektu Městské zásahy vznikla v Bratislavě v roce 2008, kdy Matúš Vallo a Oliver Sadovský uskutečnili svůj nápad občansko-profesní iniciativy. Oslovili několik svých kolegů a architektonických ateliérů, aby bez nároku na honorář navrhli řešení problematického veřejného místa v širším centru hlavního města. Otevřená výzva se setkala se značným ohlasem ze strany autorů i úředníků, jimž umožnila vyřešit někdy dlouho uvažované problémy veřejného prostředí.

Zveřejněno: 13. 2. 2013, Pecuch Martin