Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Slavnosti svobody: Výstava představuje…

Slavnosti svobody: Výstava představuje autentické snímky jednoho z osvoboditelů

Výstava představuje autentické snímky jednho z vojáků.

James Duncan, jeden z vojáků druhé divize americké armády, poprvé v Plzni představuje fotografie, které pořídil svým fotoaparátem při bojové cestě západní Evropou až do Plzně. Ze souboru 389 fotografií jsou ve Smetanových sadech k vidění desítky z nich. Jsou na nich američtí vojáci v bojových akcích i jako osvoboditelé, vojenská technika, ale i lidé vyjadřující radost a vděk při osvobozování. „Když jsem poprvé přišel do vaší země, bylo mi devatenáct let. Teď je mi 87. Nejdojemnější přivítání v životě jsme zažili v Plzni! Nikdy nezapomenu na slzy radosti v očích těch, kdo nás vítali na velkolepé oslavě osvobození – vašich prvních Slavnostech svobody!,“ vyznává se na jednom z výstavních panelů James Duncan, bývalý seržant roty „F“ 38. pěšího pluku druhé divize armády Spojených států amerických. Do Plzně přijede i letos a stejně jako minulý rok se tady potká se svým tehdejším velitelem, dnes devětadevadesátiletým Robertem Gilbertem.

Na vernisáži pořádané při této příležitosti vystoupily plzeňské dětské folklórní soubory Mladinečka a Mladinka s muzikou.

Zveřejněno: 23. 4. 2013, Mařanová Helena