Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Selský dům U Matoušů se v sobotu otevře…

Selský dům U Matoušů se v sobotu otevře veřejnosti

Perokresba statku U Matoušů

Zdroj foto: www.usedlost-bolevec.cz

Nahlédnout do obytných prostor statku i hospodářského zázemí selského dvora U Matoušů v Plzni – Bolevci umožní zájemcům Dny evropského dědictví v sobotu 14. září od 8 do 16 hodin. Tématem letošního ročníku jsou podle Jitky Skořepové z Národního památkového ústavu „Památky v novém světle" a cílem je umožnit veřejnosti nahlédnout do míst běžně nepřístupných a zároveň nabídnout něco víc než běžnou prohlídkovou trasu.

Statek u Matoušů v současné podobě

Mimořádně hodnotný selský dvůr U Matoušů je situován v jihovýchodní části bolevecké návsi. Je nedílnou součástí historického jádra bývalé vsi, která byla pro své urbanistické a památkové kvality prohlášena v roce 1995 za vesnickou památkovou zónu. Jde o lokalitu, která si zachovala svůj osobitý charakter a intimní prostředí rámované siluetami tradičních selských chalup, přestože ji v 70. a 80. letech 20. století obklopila ze tří stra zástavba moderních panelových domů. Zásluhu na míře dochování památky má skutečnost, že po celou dobu své existence „žila“. I když přestala sloužit původnímu účelu, byla stále využívána místními rodáky jako kulisa i zázemí řady kulturně společenských akcí. V roce 2008 byl areál prohlášen za národní kulturní památku.

Zveřejněno: 13. 9. 2013, Mařanová Helena