Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Sedmdesátiletý Stanislav Bukovský obdržel od…

Sedmdesátiletý Stanislav Bukovský obdržel od primátora stříbrnou pamětní medaili

Výtvarný umělec, keramik, ale také zakladatel galerie Esprit, nyní Galerie dětského projevu Paletka, a bývalý ředitel kulturního střediska Esprit Stanislav Bukovský se v neděli 13. dubna dožil 70 let. Při této příležitosti mu primátor Martin Baxa dnes na plzeňské radnici předal stříbrnou pamětní medaili a osobní dar v podobě čajového servisu jako poděkování za aktivity, kterými Stanislav Bukovský přispěl ke kulturnímu a společenskému životu Plzně.

Stanislav Bukovský vystudoval Střední průmyslovou školu strojní v Plzni, zabýval se keramikou a právě v tomto oboru získal certifikát Mistr umělecké výroby. Jako keramik pracoval pro památkovou péči v oblasti užité keramiky. V roce 1991 byl jedním ze zakládajících členů Spolku za starou Plzeň. Po Sametové revoluci působil několik let jako ředitel kulturního střediska Esprit, při kterém tehdy založil stejnojmennou galerii.

Od roku 1967 dosud působí ve skupině Intensit, kterou spoluzakládal (Stanislav Bukovský, Jiří Degl, Antonín Lněnička, František Trčka - později do skupiny přibyli Renata Čiháková a Milan Michalec). Rok 1971 znamenal pro skupinu zákaz. Plzeňské veřejnosti se mohla představit až v roce 1991 ve výstavní síni Domu kultury. Podobně jako u ostatních členů skupiny platí i u Stanislava Bukovského, že autodidaktické východisko posiluje nezávislost tvorby. Bukovského magický realismus má ovšem určité podvratné prvky a akcenty, v nichž je tvorba zároveň bytostnou hrou, již charakterizuje specifický formální i ikonografický humor.

Stanislav Bukovský se opakovaně představil v Plzni na výstavách skupiny Intensit, měl řadu samostatných výstav v Plzni (Galerie 21, Státní vědecká knihovna v Plzni, naposledy v r. 2005 v galerii U andělíčka) a na Plzeňsku, svou tvorbu představil rovněž ve Vídni (s J. Kovaříkem, Z. Živným a P. Mutinským).

Zveřejněno: 16. 4. 2014, Pecuch Martin