Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Samička nosorožce indického Maruška oslavila…

Fotografie: Alena Voráčková

Samičce nosorožce indického Marušce jsou už neuvěřitelné dva roky. Oslava s dortem, který tradičně připravili chovatelé, se uskutečnila v den narozenin, právě 2. února. Poblahopřát jí přišli kromě dalších hostů i zástupci města, primátor Martin Zrzavecký a ekonomický náměstek Pavel Kotas.

Samička nosorožce indického Maruška oslavila druhé narozeniny

„Je to jeden z nejpozoruhodnějších odchovů v historii zoologické zahrady. Přesto, že není stanoveno datum budoucího odjezdu Marušky, za rok už bude podle pravidel v chovu skoro jistě v jiné zoo. Když se narodila, vážila 55 kilogramů, počátkem ledna ale už měla neuvěřitelných 1070 kilogramů,“ řekl Martin Vobruba z plzeňské zoologické zahrady.

Samička nosorožce indického Maruška oslavila druhé narozeniny

Kmotrem nosorožčí slečny se stal v roce 2014 americký rockový hudebník a textař Alice Cooper. Plzeňská zoologická zahrada je po Dvoře Králové a Ústí nad Labem třetí zoo v České republice, která rozmnožila jakýkoliv druh nosorožce. Jen tři mláďata se v republice podařilo odchovat konkrétně u nosorožce indického.

Samička nosorožce indického Maruška oslavila druhé narozeniny

Maruška přišla na svět po 17leté pauze. Trio Baabuu, Manjula a Maruška jsou momentálně jediní nosorožci indičtí v Česku. V Evropě aktuálně žije ve 27 zahradách celkem 71 těchto zvířat. V roce 2014 se v Evropě narodila tři mláďata, v roce 2015 potom čtyři.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 2. 2. 2016, Pecuch Martin