Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Rozsvícením vánočního stromu začal v Plzni…

Rozsvícením vánočního stromu začal v Plzni advent

Foto: Z. Kubalová

V Plzni začal advent, období ztišení, klidu, rozjímání, rozsvícením čtrnáctimetrového smrku primátorem Martinem Baxou a biskupem Františkem Radkovským za pomoci dětí z denního stacionáře Človíček.

„Advent by neměl být dobou shánění a starostí, ale dobou zklidnění, zamyšlení, krásných vztahů v rodině. Zkuste si najít čas na sebe, na své blízké, děti, rodiče, prožijte s nimi nádherné chvíle a řekněte jim, že je máte rádi,“ uvedl biskup plzeňský Mons. František Radkovský. Klidný advent popřál zcela zaplněnému náměstí i primátor Martin Baxa.

Rozsvícení vánočního stromu

Na náměstí Republiky v Plzni byl poprvé vánoční strom postaven v roce 1925. Plzeň se spolu s Prahou a Bratislavou připojila k Brnu, které rok předtím jako první v Československu zahájilo tradici velkého vánočního stromu na veřejném prostranství, spojenou se sbírkou pro opuštěné a chudé děti. Tradice velkých vánočních stromů na náměstí se rozšířila poměrně rychle. I když se vytratil původní důvod, nedovedeme si dnes bez rozzářeného stromu čas adventu představit.

Vánoční strom je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Ještě předtím než se v českých domácnostech rozzářil, zdobil je takzvaný vrkoč. Na Plzeňsku lidé vrkoče vyráběli z různých prutů, které umísťovali do květináčů. Jako ozdoby používali smrkové větve, šípky švestky, ořechy, perníčky a mech.

Zveřejněno: 1. 12. 2013, Pecuch Martin