Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Regionální fotbalová akademie v Plzni slouží…

Regionální fotbalová akademie v Plzni slouží talentovaným hráčům

Foto: FAČR

První Regionální fotbalová akademie (RFA) pro talentované hráče do 14 a 15 let byla v úterý slavnostně otevřena v Plzni. Zázemí má v areálu 33. základní školy Terezie Brzkové. Akademie, jež funguje od 1. září 2015, má být pomyslnou vlajkovou lodí mezi domácími akademiemi pro nadané mladé fotbalisty. Slavnostního aktu se účastnili zástupci Fotbalové asociace České republiky v čele s předsedou Miroslavem Peltou, ministryní školství, mládeže a tělovýchovy Kateřinou Valachovou, hejtmanem Plzeňského kraje Václavem Šlajsem a primátorem města Plzně Martinem Zrzaveckým.

„Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podporuje takové projekty, akademie v Plzni je toho jasným důkazem, že nám upřímně jde o sportování dětí a mladých lidí. Všem hráčům v akademii přeju, aby si pobyt v ní užili. A když už se ne všichni dostanou na mistrovství světa či Evropy, ať z nich vyrostou úspěšní lidé, na něž můžeme být hrdí,“ řekla ministryně Kateřina Valachová. Ocenila i fakt, že v RFA se hráčům vedle špičkových tréninkových podmínek dostanou také možnosti výborného vzdělávacího procesu a celkového rozvoje osobnosti.

„Jde o unikátní věc, na jejíž spuštění jsme tolik čekali. Ve fotbalové Evropě bohužel postupně ztrácíme konkurenceschopnost a zřízení akademií pro nadané hráče je prvním krokem, abychom dál drželi se soupeři na špičkové úrovni krok. Těší mě, že první akademii spouštíme právě v Plzni, kde funguje jak vrcholový fotbal, tak právě i práce s mládeží. Navíc se zde skvěle sešla spolupráce s městem i krajem,“ uvedl ve své řeči Miroslav Pelta.

Hráči mají v akademii zajištěný komplexní servis od společné přípravy pod vedením špičkových odborníků z mládežnického fotbalu po další sportovní průpravu, výuku, stravovací a pitný režim a v případě potřeby také ubytování internátního typu. RFA v Plzni je první na území České republiky. Ve zkušebním režimu od září funguje také RFA v Jihlavě opět za vzájemné spolupráce fotbalové asociace, města Jihlava, kraje Vysočina a klubu FC Vysočina Jihlava.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 30. 9. 2015, Pecuch Martin