Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Radní souhlasí s další podporou monitoringu…

Radní souhlasí s další podporou monitoringu ovzduší

Měřící stanice (foto: E. Kriegerová)

Rada města Plzně souhlasila s poskytnutím příspěvku ve výši 193.770 korun Správě informačních technologií města Plzně na projekt nazvaný Měření spadového prachu na území města Plzně. Tato městská příspěvková organizace zajišťuje provoz stanic monitoringu ovzduší pro potřeby Českého hydrometeorologického ústavu a Odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně. Výsledky měření jsou zveřejňovány prostřednictvím webových prezentací široké veřejnosti a zejména občanům žijícím na území města Plzně. Poskytnutí příspěvku budou ještě schvalovat zastupitelé.

„Z peněz, které uvolníme z Fondu životního prostředí města Plzně, zajistí Správa informačních technologií zachování kontinuity dat s dosud provedenými historickými měřeními čistoty ovzduší na území města Plzně,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík.

Monitorování ovzduší se na území Plzně provádí na více než 30 desítkách míst, a to nejen v centru města, ale i v jeho okrajových částech, jako jsou například Litice nebo Černice. Už v závěru 50. let 20. století se začala sledovat takzvaná spadová prašnost, a to na pěti místech. Postupně se počet míst měnil, například v roce 1965 dosahoval maxima 67 míst, před rokem 1985 zhruba 55 míst a v závěru 20. století 39 míst. Informace o aktuálním stavu ovzduší jsou zveřejňovány na webu města Plzněportálu Odboru životního prostředí.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 19. 10. 2015, Pecuch Martin