Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Průvod Vendelín zahájil novou kulturní sezonu

Průvod Vendelín zahájil novou kulturní sezonu

Průvod Vendelín zahájil novou divadelní sezonu

Před slavnostním otevřením Nového divadla prošel městem průvod Vendelín zahajující novou kulturní sezonu v Plzni. Zúčastnily se ho stovky zástupců plzeňských kulturních organizací, spolků, škol a přihlížejících Plzeňanů. Průvod osobně vedl současný ředitel Divadla J. K. Tyla Martin Otava na historickém hasičském voze. Z Proluky v Křižíkových sadech se herci, zpěváci a tanečníci vydali na náměstí Republiky, kde je pozdravil primátor Martin Baxa. „Nikdy nebylo v našem městě tak důležité kulturní období, jako je teď, protože nastává čas, kdy budeme Evropským hlavním městem kultury,“ uvedl primátor.

K průvodu se na náměstí přidal i plzeňský biskup František Radkovský a celé procesí se vydalo přes Smetanovy sady a Klatovskou třídu k Novému divadlu. Tam biskup moderní budově požehnal: „Bože, shlédni na toto vynikající dílo a požehnej všem, kteří se o něj zasloužili. Dávej svoji inspiraci všem umělcům, kteří v tomto divadle budou tvořit. Naplňuj svým požehnáním všechny diváky, aby každá návštěva byla pro ně velkým zážitkem. Žehnej tomuto městu v jeho důležité funkci Evropského hlavního města kultury 2015.“

Slavnostní průvod, který by měl i v dalších letech zahajovat kulturní sezonu, byl pojmenován po významné osobnosti plzeňské kultury Vendelínu Budilovi. Tento herec a režisér řídil nové Městské divadlo v Plzni v letech 1902 až 1912.

Zveřejněno: 3. 9. 2014, Pecuch Martin