Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Průvod Vendelín prošel Plzní, otevřel novou…

Průvod Vendelín prošel Plzní, otevřel novou kulturní sezonu

Průvod Vendelín (zdroj foto: DJKT)

Průvod Vendelín (zdroj fotografií: DJKT)

Středeční průvod Vendelín zahájil kulturní sezonu v Plzni. Zúčastnily se ho zhruba čtyři stovky umělců a příznivců kultury. Zatímco v minulém roce, kdy se průvod konal poprvé a byl orientován k otevření Nového divadla, letošní ročník splnil své poslání, odstartoval sezonu 2015/2016. V čele jel na alegorickém hasičském voze primátor města Martin Zrzavecký, jeho první náměstek Martin Baxa a ředitel Divadla Josefa Kajetána Tyla Martin Otava.

Průvod Vendelín (zdroj foto: DJKT)

„Naším přáním je, aby se Průvod Vendelín stal tradičním plzeňským zvykem, na který se Plzeňané budou těšit, protože je to ryze naše. Něco jako je vítání jara, vynášení Smrtky ze vsi, otvírání studánek. Rozhodně nechceme organizovat něco, co by nám připomínalo povinnou účast v prvomájovém průvodu,“ uvedl ředitel divadla Martin Otava, jenž s nápadem zahajovat každoročně kulturní sezonu zapojením všech místních umělců přišel.

Průvod prošel kolem obou divadelních budov a skončil v amfiteátru za obchodním centrem Plaza. Trasa by se měla stát tradiční i pro příští ročníky. Zapojili se umělci, divadelníci, muzikanti, profesionálové i amatéři, sokolové, stepaři, žongléři, sochaři, lidé z městských kulturních institucí, muzeí, galerií i knihoven. Po krátkém ceremoniálu, kdy došlo k oficiálnímu otevření plzeňské kulturní sezony, následoval v amfiteátru pestrý umělecký program.

Průvod je pojmenován po významné osobnosti plzeňské kultury Vendelínu Budilovi. Tento herec a režisér otevíral v roce 1902 nové Městské divadlo v Plzni coby ředitel a stál poté v jeho čele deset let.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 3. 9. 2015, Pecuch Martin