Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Projekt Mini-Plzeň 2015 se má stát prvním…

Projekt Mini-Plzeň 2015 se má stát prvním dětským městem ve východní Evropě

Představení projektu Mini-Plzeň 2015 na plzeňské radnici

Uplynulý víkend patřil také dětem a jejich projektu Mini-Plzeň 2015, kdy se ve Středisku volného času Pallova uskutečnila plánovací dílna. Na první dětské tiskové konferenci konající se v obřadní síni plzeňské radnice bylo představeno jejich město. Budoucí občané Mini-Plzně se shodli na pravidlech, podle kterých bude město fungovat. Děti nejprve navštívily dospělé v jejich práci, zastupitele města Plzně, ekonoma ze Západočeské univerzity v Plzni, tiskaře a novináře. Setkání s experty jim pomohlo v rozhodování o pravidlech hry, do které se bude moci denně zapojit až 400 dětí.

V pěti skupinkách se během víkendové dílny stihly vyřešit některé stěžejní oblasti pro fungování města, jako je například politika, peníze, média, univerzita, architektura a řemeslná výroba. Děti navrhly peněžní systém včetně podoby bankovek. V místní redakci vznikly noviny a návrh webových stránek. Budoucí profesoři na univerzitě budou mít přísný zákaz vykání, musí být přátelští, respektovat děti a nechat je sedět na stolech. O víkendu vznikl i architektonický model Mini-Plzně. Kluci a holky v řemeslné dílně tiskli, lepili, stříhali a vymýšleli, jaké výrobky se budou v Mini-Plzni nejlépe prodávat.

Pedagogická koncepce vznikla v roce 1979 v Mnichově, kde se akce koná každé dva roky. Mini-Mnichov se stal vzorem pro více než 200 podobných projektů v různých zemích světa. V České republice je projekt naprosto ojedinělý a Plzeň se stane pilotním místem, kde se po dobu tří týdnů z dětí stanou samostatní občané se všemi právy a povinnostmi. Mini-Plzeň tak bude prvním dětským městem ve východní Evropě.

Hra na město se uskuteční v červenci příštího roku v prostorách kulturního domu Peklo. Organizátorem je občanské sdružení TRK.

Zveřejněno: 16. 6. 2014, Pecuch Martin