Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Program v Africe, který podpořila i Plzeň,…

Program v Africe, který podpořila i Plzeň, je úspěšný

Foto: M. Fialová

Fotografie: M. Fialová

Program Škola hrou, jenž postupně zavádí do prvních tříd ve Středoafrické republice česká nezisková organizace SIRIRI, je velmi úspěšný. Získal již podporu tamního ministerstva školství a časem by se mohl stát součástí vzdělávacího systému. Plzeňského primátora Martina Zrzaveckého o tom informoval nový ředitel SIRIRI Martin Fabrice a organizátor seminářů pro učitele Vojtěch Bílý.  Plzeň na tento projekt přispěla loni částkou 300 tisíc korun, za peníze z Plzně organizace nakoupila slabikáře pro africké děti.

Cílem neziskovky SIRIRI je umožnit dětem z chudé a občanskou válkou zničené země, aby se mohly učit v první třídě základy čtení a psaní ve svém rodném jazyce sango, a nikoliv jako dosud ve francouzštině. SIRIRI na přípravě konceptu pracovala s tamními učiteli. SIRIRI vytvořila slabikář v sango a další didaktické materiály a připravila vzdělávací program pro vytipované školy. Učitelé díky tomu vůbec poprvé dostali možnost vyučovat ve svém rodném jazyce.

Ilustrační foto (děti dostávají slabikáře)

Ilustrační foto (slabikář)

„Proškolili jsme asi 130 skupin učitelů a přibližně 30 učitelů jsme také sledovali při výuce. Zaznamenali jsme velký posun u dětí, které se učily první rok ve škole zvládnout základní techniky čtení a psaní v sango. Zjistili jsme, že když poté ve druhé třídě přecházejí na francouzštinu, jde jim vše mnohem snadněji, “ řekl primátorovi l Martin Fabrice. Na listopad chystají další semináře pro učitele.

Vojtěch Bílý připomněl, že zatímco původně začínali s projektem v jedné provinční škole, nyní je program rozšířen v regionu o velikosti Moravy a projevilo o něj velký zájem i tamní ministerstvo školství. Podle něj by mohl být adaptován do oficiálního vzdělávacího systému vzdělávání. „To považujeme za největší úspěch,“ uvedl.

Primátora dobré výsledky projektu velmi potěšily. „Přeji vám, abyste v programu úspěšně pokračovali a vaše pomoc při vzdělávání afrických dětí přinesla užitek nejen jim, ale celé společnosti,“ řekl primátor. Přislíbil, že bude SIRIRI nápomocen při případných jednáních o podpoře projektu se Západočeskou univerzitou v Plzni a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

SIRIRI o. p. s. je nezisková organizace orientující se jako jediná společnost v České republice na rozvojovou spolupráci ve Středoafrické republice, založena byla v roce 2006. Ve spolupráci s misionáři realizovala řadu projektů v oblasti školství, zdravotnictví a zemědělství.

Text: Marie Fialová

Zveřejněno: 12. 4. 2017, Pecuch Martin