Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Program Slavností svobody nabízí operu…
Přečíst článek nahlas

Program Slavností svobody nabízí operu Brundibár

Ilustrační fotografie

Do plzeňského Velkého divadla se vrací dětská opera Brundibár. Po úspěšné české premiéře, v podání řezenského sboru Cantemus, Plzeňského dětského sboru a Komorního orchestru mladých z Plzně, loni v listopadu ji nabízí program Slavností svobody. Představení se uskuteční v pondělí 5. května v 19 hodin.

Dětská opera Brundibár proslula jako hudební symbol holocaustu. Je komorním dílem  židovského hudebního skladatele Hanse Krásy na libreto Adolfa Hoffmeistera a pojednává o vítězství dětí a zvířátek nad zlým flašinetářem. Opera vznikla v roce 1938 a premiéru měla v polovině roku 1941 v jednom z pražských sirotčinců.

V srpnu 1942 byl Hans Krása deportován do Terezína, mnozí jeho spolupracovníci a děti ho brzy následovali. V ghettu se ujal vedení zkoušek Rudolf Freundfeld-Franěk. Do práce neustále zasahovaly transporty. Dětské herce odvezené do koncentračních táborů na východě musely nahrazovat děti z nových transportů. Po více než dvou měsících zkoušení se 23. září 1943 konala premiéra. Opera Brundibár měla velký úspěch a celkem se do podzimu 1944, kdy z Terezína odjížděly poslední transporty, odehrálo asi 55 repríz, tzn., že se hrálo v průměru jedno představení týdně.

Plzeňský dětský sbor provedení opery věnuje památce plzeňského rodáka Hanuše Josefa Treichlingera, představitele hlavní role v dětské opeře Brundibár. Hanuš se narodil 2. ledna 1929 jako syn Arnošta Treichlingera a Idy, roz. Weissové. Po smrti rodičů vyrůstal v Plzni u strýce Benno Blocha a jeho ženy Idy. Dne 22. ledna 1942 byl transportem „S“ z Plzně odvezen do Terezína společně s jeho pěstouny a jejich dvěma syny. V Terezíně vytvořil hlavní roli flašinetáře v dětské opeře Brundibár. Dne 16. října 1944 byl z Terezína deportován do Osvětimi, kde zahynul v plynové komoře. Bylo mu 15 let.

Vstupenky jsou lze koupit v předprodeji Divadla J. K. Tyla.

Zveřejněno: 25. 4. 2014, Pecuch Martin

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni