Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Pro herce Josefa Nechutného je plzeňské…

Pro herce Josefa Nechutného je plzeňské divadlo jako to národní

Herce Josefa Nechutného, u příležitosti jeho 70. narozenin, přijal na plzeňské radnici primátor města Martin Zrzavecký a jeho první náměstek Martin Baxa

Herec Josef Nechutný patří již několik desetiletí k výrazným osobnostem plzeňské divadelní scény. V Divadle Josefa Kajetána Tyla působí od roku 1974, se svým temperamentem se uplatnil především v komediálních postavách, jimž dokázal dodat bizarní až tragikomický rozměr. Na konci listopadu oslavil své životní jubileum, u příležitosti 70. narozenin ho na plzeňské radnici přivítal primátor města Martin Zrzavecký a jeho první náměstek Martin Baxa.

„Chtěli bychom vám k životnímu jubileu popřát ještě mnoho dalších let strávených na prknech, která znamenají svět. Velmi si vážíme toho, co pro plzeňské kulturní dění děláte,“ popřáli herci zástupci města.

Setkání se neslo ve velmi příjemné atmosféře, přítomní se zamýšleli nad kulturními hodnotami, společností, elitami a přirozenou autoritou. Hovořili o počátcích herectví plzeňského rodáka, o jeho studiích v Praze nebo výstavbě Nového divadla. „V Plzni máme opravdu raritu, Nové divadlo svědčí o jistém osvícenství. Na léta strávená v Praze rád vzpomínám, ale Plzeň je pro mě jako Národní divadlo. Vůbec si nestěžuji, naopak. Plzeň je ideální i pro rekreaci a odpočinek. Kde jinde než tady můžete jet na houby tramvají?“ řekl herec, který v Plzni stráví minimálně další tři divadelní sezony.

V Tylově divadle působí Josef Nechutný také jako tajemník činohry a asistent režie. Aktuálně ho diváci mohou vidět v šesti hrách – Bob a Bobek, Chrtí packa zasahuje, Mefisto, Sen noci svatojánské, Vila Verdi a Vojcek. Na kontě má však desítky dalších rolí, několikrát se představil i televiznímu divákovi, naposledy v seriálu Policie Modrava.

V poslední době se Josef Nechutný věnuje „divadlu jednoho herce“, tedy adaptaci českých her nebo literárních předloh. S úspěchem interpretuje prózu Vladislava Vančury, texty Bohumila Hrabala nebo Oty Pavla. Za inscenaci Městečko, kde se zastavil čas, která tematicky navazuje na Hrabalovy Postřižiny, byl oceněn Českým literárním fondem.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 6. 12. 2016, Pecuch Martin