Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Přípravám na slavnostní zahájení projektu…

Přípravám na slavnostní zahájení projektu EHMK 2015 pomáhá model plzeňského náměstí

Model náměstí Republiky - zdroj facebook.com/pilsen2015

Petr Forman u modelu náměstí Republiky - zdroj facebook.com/pilsen2015

Umělecký šéf společnosti Plzeň 2015 Petr Forman si nechal vyrobit detailní model plzeňského náměstí. Maketa v měřítku 1:100 mu usnadní plánování slavnostního zahájení projektu, které se uskuteční 17. ledna 2015 na náměstí Republiky. Tam by měly směřovat průvody tisíců lidí symbolizující plzeňské řeky. Vyrobený model je čistě účelový. "Vždy, když jsem něco připravoval a dělal představení, měli jsme maketu. Ta otevírá nové úhly pohledu," uvedl Petr Forman.

„Dějištěm slavnostního zahájení se stane náměstí Republiky. Z pěti směrů sem zamíří diváci, aby se společně zastavili, zaposlouchali a prožili důležitý okamžik svého města,“ uvádí umělecký šéf týmu Plzeň 2015 Petr Forman, který na scénáři zahajovacího ceremoniálu pracuje už od loňského roku.

Do centra dění se vydají průvody symbolizující plzeňské řeky. „Každý bude navíc ztělesňovat jedno téma spojené s městem a zároveň projde kolem důležitých míst, kde se odehrává příběh Plzně, jako je například pivovar nebo nová kulturní fabrika na Světovaru. K pestrému průvodu se budou cestou postupně přidávat místní lidé i návštěvníci města,“ prozrazuje Mirka Reifová ze společnosti Plzeň 2015.

K vrcholům zahajovacího programu na náměstí bude patřit dlouhý přechod švýcarského provazochodce Davida Dimitriho. Představí se další evropští artisté. „S jejich přítomností se počítá díky řediteli Barcelonské cirkusové školy Robertu Magro, který se podílí na přípravě této části programu,“ vysvětluje Petr Forman. Autorem hudby pro slavnostní zahájení je jeden z nejvýraznějších současných skladatelů Marko Ivanovič. Umělec srbského původu žijící v Česku komponuje originální skladbu určenou speciálně pro tuto příležitost. Vyvrcholí prvním rozezněním nových zvonů v katedrále svatého Bartoloměje. „Vážím si lidí kolem sbírky Ze srdce zvon a přístupu biskupa Františka Radkovského, kteří souhlasili s tím, že nové zvony zazní právě při zahájení projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Jejich angažmá je pro mě obrovskou inspirací a nejlepším příkladem toho, co lidé společně dokáží,“ netají obdiv Petr Forman.

Kromě zahraničních hostů se v úvodním programu představí i čeští umělci, jako je například dokumentarista Pavel Štingl, scenárista Ivan Arsenjev, režiséři Jan Malíř a Martin Šácha či textař Jiří Suchý. Zapojí se rovněž plzeňští protagonisté.

„Z náměstí se oslavy přesunou do okolních částí vnitřního města, které se mimořádně pro tento den promění v pěší zónu. Lidem se otevřou historické domy, zákoutí dvorků, kulturní sály, muzea, galerie, knihovny i hospůdky a hudební kluby. Budou se zde konat komornější i větší akce přizpůsobené dané atmosféře a charakteru jednotlivých míst,“ sděluje Mirka Reifová. Návštěvníci vstoupí do různých prostředí, která nabídnou rozmanité druhy kulturních prožitků. Jejich první seznámení s děním v roce 2015 bude inspirováno heslem celého projektu „Otevři si svojí Plzeň!“

Zveřejněno: 16. 4. 2014, Pecuch Martin