Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Primátor přijal uznávaného vědce a…

Primátor přijal uznávaného vědce a výzkumníka profesora Miroslava Baldu

Primátor Martin Zrzavecký přijal na plzeňské radnici profesora Miroslava Baldu u příležitosti jeho 85. narozenin

Primátor Martin Zrzavecký přijal v úterý 9. května 2017 mezinárodně uznávaného vědce a výzkumníka profesora Miroslava Baldu s manželkou Marií u příležitosti jeho 85. narozenin, jež oslaví 20. května. Profesor obdržel od primátora stříbrnou pamětní minci. Setkání se zúčastnil i náměstek primátora Petr Náhlík.

„Byl jsem tady před mnoha lety, když jsem dostal ocenění od tehdejšího primátora Mračka,“ zavzpomínal Miroslav Balda. V roce 1992 obdržel od Zdeňka Mračka Historickou pečeť města Plzně za vědecké výsledky a organizační činnost ve výzkumu.

Miroslav Balda je stále ve výzkumu aktivní, tři dny v týdnu pracuje ve Výzkumném a zkušebním ústavu Plzeň, ÚJV ŘEŽ. Primátora zajímal jeho názor na současný stav výzkumu v České republice. Podle vědce je situace v posledních letech mnohem lepší než v 90. letech, stát na něj věnuje více prostředků. Debata se také točila okolo výzkumných center, která v posledních letech vznikají v České republice díky dotacím z Evropské unie. Zástupci města se s vědcem shodli na tom, že se v budoucnu objeví problémy s jejich udržitelností. „Domnívám se, že až si budou muset centra vydělávat sama na sebe, začne se oddělovat zrno od plev, a mohou vzniknout velké potíže,“ mínil primátor.

Profesor Ing. Miroslav Balda, DrSc., je rodilý Plzeňan, od mládí až do důchodu pracoval pro závody Škoda. Po mnoho let se věnoval činnosti v Československé a později České společnosti pro mechaniku v místních i celostátních orgánech, po šest let pracoval v řídících orgánech Grantové agentury České republiky. S manželkou Marií mají tři syny. Od roku 1945 až do dneška je členem Junáka. Jeho zálibou byla sportovní střelba, od studentských let rád fotografuje.

Text: Marie Fialová


Fotogalerie

Zveřejněno: 10. 5. 2017, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Inovujeme Plzeň
7. 6. 2024 - 8. 6. 2024
Inovujeme Plzeň
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni