Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Primátor přijal ministry kultury a další…

Primátor přijal ministry kultury a další zástupce V4, tématem byla i identita města

Primátor přijal ministry kultury a další zástupce V4, tématem byla i identita města

Primátor Plzně Martin Zrzavecký se dnes setkal s ministry kultury Visegrádské skupiny (V4) a dalšími zástupci, kteří jsou v Plzni od čtvrtka na dvoudenním zasedání. Tématem diskuze s ministrem kultury České republiky Danielem Hermanem, polským místopředsedou vlády a ministrem kultury a národního dědictví Piotrem Glińskim, státním tajemníkem Ministerstva kultury Slovenské republiky Ivanem Sečíkem a maďarským státním tajemníkem resortu lidských zdrojů Bencem Rétvárim bylo hodnocení projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a také například i nová identita Plzně.

„Příběh Plzně, která byla loni Evropským hlavním městem kultury, neskončil. Musíme se snažit udržet projekty a získat maximum z toho, co jsme do projektu vložili. Plzeň letos mění svou identitu, náš nový směr by mělo udávat i nové logo. Bylo poměrně složité hledat, co je v Plzni nejdůležitější,“ řekl při setkání primátor Martin Zrzavecký. Novou značkou města by měla být šipka s nápisem Plzeň, ke které vždy patří nějaký přívlastek. „Například inteligentní Plzeň, chceme být i chytrým městem,“ doplnil primátor. Plzeňany představil jako hrdé, konzervativní a tvořivé občany.

Podle ministra Daniela Hermana je Plzeň bohatým městem kultury, které se pyšní unikátními stavbami, ať již jde o obě synagogy, katedrálu nebo například dvě divadla. „Pro mě osobně bylo zajímavou premiérou otevírat zde právě Nové divadlo. V Praze se naposledy otevíralo v roce 1907 to vinohradské,“ řekl Daniel Herman. Podle něj se v případě Evropských hlavních měst kultury opakuje model, kdy nejprve ze strany veřejnosti není projekt příliš pozitivně přijímán, naopak je kritizován, následně se ale dostaví nadšení.

„Gratuluji k tomu, co jste tu vykonali. Co jsme v Plzni viděli, ukazuje, že je nutné dělat věci směle, statečně,“ reagoval Piotr Gliński z Polska, jehož město Vratislav je letošním držitelem titulu Evropské hlavní město kultury spolu se španělským San Sebastianem. Své zkušenosti přidal i státní tajemník slovenského ministerstva kultury Ivan Sečík, podle něhož mělo získání titulu pozitivní důsledky nejen pro Košice, které byly Evropským hlavním městem kultury v roce 2013, ale i pro celé Slovensko.

Každoroční zasedání ministrů V4 se koná v Plzni od čtvrtka, dnes končí. Západočeská metropole byla jako místo pro setkání vysokých představitelů Visegrádské skupiny odpovědných za kulturu vybrána právě i vzhledem k tomu, že loni nesla titul Evropské hlavní město kultury.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 10. 6. 2016, Pecuch Martin