Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Primátor ocenil čtyři dobrovolné hasiče za…

Primátor ocenil čtyři dobrovolné hasiče za celoživotní obětavou činnost

Fotografie: Jiří Hrůza

Ocenění za celoživotní obětavou činnost předal ve čtvrtek večer na slavnostním setkání se zástupci plzeňských dobrovolných hasičů čtyřem z nich primátor města Martin Zrzavecký. Mužům, kteří několik desítek let věnovali svůj čas službě ve sboru, poděkoval za dlouhá léta věnovaná této práci. „Jsem moc rád, že dobrovolní hasiči ve městě Plzni jsou. Je vás přibližně 250 a my nyní jednáme o tom, jak vám ne zpříjemnit tu službu, ta je vždy náročná, ale jak alespoň říci, že si vás vážíme, a ocenit vaši práci,“ řekl přítomným hasičům primátor.

Podle Václava Maliny, velitele Jednotky sboru dobrovolných hasičů Skvrňany a vedoucího odborné rady velitelů, jsou hasiči připraveni po boku svých profesionálních kolegů městu kdykoliv pomoci. „Několikrát jsme to také dokázali. Fungovali jsme při povodních, velkých záplavách, povětrnostních událostech, byli jsme ale například i v Rumunsku, na Liberecku, na jižní Moravě a jinde. Myslím si, že se nemáme za co stydět,“ řekl Václav Malina. Dobrovolná práce hasičů je podle něj prací na celý život. „Dnes se začíná už přípravkami ve třech letech,“ zmínil. Poté se dítě stává v šesti letech takzvaným Soptíkem. Zlomové okamžiky přicházejí v 15 a 18 letech mladého hasiče, to se ukáže, zda dotyčný vytrvá. Ti, kteří se rozhodnou této službě věnovat, v ní pak tráví i celý svůj život.

Ocenění za celoživotní obětavou činnost si z rukou primátora převzal osmasedmdesátiletý Antonín Hofmann, jenž slouží u jednotky v Doudlevcích již 61 let, nyní zastává funkci strojníka. U stejné jednotky slouží také sedmašedesátiletý Jan Volf, jenž byl donedávna velitelem sboru a nyní je strojníkem, dobrovolným hasičům věnoval dosud 44 let. Oceněn byl také osmašedesátiletý Pavol Špilák z jednotky sboru Červený Hrádek, i on působí jako strojník a hasičům zasvětil 44 let svého života. Čtvrtým oceněným byl pětašedesátiletý Jindřich Mašek z Jednotky sboru dobrovolných hasičů v Doubravce, velitel družstva, i on je u dobrovolných hasičů 44 let.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 4. 12. 2015, Pecuch Martin