Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Primátor Baxa se zúčastnil premiéry…

Primátor Baxa se zúčastnil premiéry dokumentárního filmu Sharing An American Story

Premiéru filmu Sharing An American Story sledovalo v Green Bay zaplněné hlediště.

Zdroj foto: www.fox11online.com

Zcela zaplněné divadlo v Green Bay s kapacitou 1 400 míst bylo svědkem slavnostní premiéry amerického dokumentárního filmu Sharing an America Story, na níž byl pozván i plzeňský primátor Martin Baxa, který měl možnost před samotnou projekcí vystoupit se svým proslovem. „Americký lid žije již dlouho ve svobodě, ke které položili základy tvůrci Deklarace nezávislosti, jež je dodnes fascinujícím, poučným a hluboce humánním dokumentem. V letech totalitního komunistického režimu jsme k vám toužebně hleděli a představovali jsme si, jaké to je, žít ve svobodě a demokracii.  Vaše země byla pro nás symbolem svobody. A právě ve jménu svobody, jste ve 2. světové válce vyrazili na pomoc Evropě, která byla rdoušena nacistickým zlem. Šli jste do války, ač jste nemuseli. Šli jste a nevěděli, zdali se vůbec vrátíte. Šli jste bojovat do zemí, jež pro mnohé z vás byly v podstatě neznámé. Toto je odpovědnost, bez níž svoboda chřadne, to je ten pravý americký příběh!“ sdělil primátor Baxa v jedné z pasáží projevu, který upoutal značnou pozornost a posléze dlouhý potlesk přítomných.

V rozhovoru pro místní televizi FOX 11 primátor uvedl: „Pro vás Američany je nejdůležitějším svátkem 11. listopad, Den veteránů. U nás v Plzni je to 6. květen, což je den, kdy bylo naše město osvobozeno v roce 1945 americkou armádou. Jsme ale městem, kterému dlouhá desetiletí bylo zakázáno připomínat si fakt, že jej osvobodili Američané.“ V reakci na jeho slova řekl Earl Ingram, jeden z nejoblíbenějších amerických veteránů, který Plzeň pravidelně v květnu navštěvuje: „Nezapomněli a nikdy nezapomenou.“

Den předtím se stal primátor Martin Baxa v tomto roce prvním držitelem klíčů od města Green Bay, navštívil studio místní televize FOX 11 a setkal se spoustou lidí s českými kořeny.

Reportáž televize FOX 11 ke zhlédnutí zde.

Zveřejněno: 13. 11. 2013, Mařanová Helena