Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Při umělecké rezidenci v Plzni vznikla…

Při umělecké rezidenci v Plzni vznikla desková hra Nemajetný monopolista

Ilustrační obrázek

V rámci umělecké rezidence OPEN A.i.R. vytvořila v Plzni grafická designérka Janna Ullrich deskovou hru Nemajetný monopolista vycházející ze skutečnosti, že v současné době se jakýkoli materiální či lidský zdroj stává takzvanou komoditou. Ústředním tématem je hromadění majetku a moci. Na filozofii hry pracovala německá umělkyně žijící v Amsterdamu, kde vystudovala grafický design, několik měsíců, pobyt v západočeské metropoli završí veřejnou prezentací projektu 12. listopadu. Jeden z exemplářů deskové hry zůstane trvale umístěn v kavárně DEPO2015.

Mladá umělkyně ve hře pracovala s komoditami, jako jsou například voda, vzdělání, bezpečnost, nemoci, právo nebo produktivita. Poukazuje na problém vlastnictví komodit jen těmi, kteří si je mohou dovolit. Hru vytvořila za účelem znovu uplatnění lidských práv a stanovení kolektivního vlastnictví.

Deskovou hru si mohou zájemci vyzkoušet v DEPO2015 ve čtvrtek 12. listopadu od 18:30 hodin. Zjistit, jaké to je, když se střetne jeden monopolista s těmi, kteří mají potíže se zaplacením měsíčních účtů, mohou lidé starší 14 let. Hrací místo je nutné si předem rezervovat na e-mailu chabr@plzen2015.cz. Po ukončení hry bude následovat vystoupení hudebního elektroakustického dua BA:ZEL, které bylo loni na dvouměsíční rezidenci v holandském Arnhemu. O možnostech prodeje či jiné distribuce hry v současné době autorka jedná.

První deskovou hrou, kterou Janna Ullrich vytvořila, je Země nikoho. Ta se zabývá spletitostí imigračního řízení a nelehkou situací nepřijatých žadatelů o azyl. „Hra No-man’s land znázorňuje problematiku imigrantů, s nimiž je často zacházeno až absurdním způsobem. Do hry se mohou zapojit hráči jednotlivě i ve skupině, je bez jazykové bariéry. Předchází jí krátké animované video, které hráče zasvětí do pozadí příběhu,“ vysvětlila Janna Ullrich. Život v Zemi nikoho si už vyzkoušela desítka hráčů, další zájemci mají příležitost v rámci takzvaných otevřených ateliérů OPEN A.i.R. v DEPO2015 ve dnech 4. a 11. listopadu.

Pobyt Janny Ullrich v Plzni byl umožněn díky podpoře velvyslanectví Nizozemského království. Umělecké rezidence jsou součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Jejich hlavním cílem je otevření plzeňské kulturní scény a výměna nápadů, tvůrčích zkušeností, postupů, technik a kontaktů. Program se zaměřuje na přijímání domácích i zahraničních hostů a vyslání českých umělců do zahraničí.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 4. 11. 2015, Pecuch Martin