Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Prestižní kulturní rok v Plzni byl úspěšný,…

Prestižní kulturní rok v Plzni byl úspěšný, město využije potenciál některých akcí i v dalších letech

Foto ze slavnostního zahájení Plzně 2015

Plzeň byla v roce 2015 nositelkou titulu Evropské hlavní město kultury. Projekt trval jedenáct měsíců a včetně příprav sedm let. Podílely se na něm stovky účinkujících, partnerů a institucí. Prestižní značka s sebou přinesla pozitivní efekty, v Plzni vzrostla návštěvnost, město je víc vidět, je atraktivnější, podařilo se oživit kulturní potenciál mnoha míst i zapojených organizací.

Díky projektu se Plzeň stala vyhledávanou turistickou destinací. Více než šest set uspořádaných akcí přilákalo přes jeden milion návštěvníků. Za velmi vydařené lze považovat samotné zahájení projektu v lednu 2015, unikátní show sledovalo 25 tisíc lidí. Zaujaly také Festival světla, Bavorské kulturní dny, výstavy Jiřího Trnky a Gottfrieda Lindaurea či Ladislava Sutnara, zpřístupněné interiéry Adolfa Loose nebo obří loutky v centru Plzně. Pro dlouhodobé využití vznikla kreativní zóna DEPO2015, kterou navštívilo přes 100 tisíc tuzemských i zahraničních návštěvníků, postavena byla nová budova Divadla J. K. Tyla.

DEPO2015

Dosavadní návštěvnické výsledky dokazují, že Plzeň byla v roce 2015 nejlepší ze všech krajských měst, co se dynamiky růstu týče. Celková návštěvnost akcí se pozitivně odrazila na tržbách plzeňských hotelů, restaurací a dalších poskytovatelů služeb. V počtu turistů přinesly loňské statistiky ve srovnání s rokem 2014 nárůst 13,7 procent, v počtu přenocování ve výši 13 procent. Přičemž již v roce 2014 se díky prezentaci města jako budoucího Evropského hlavního města kultury zvýšil počet ubytovaných o 10 procent a počet přenocování dokonce o 17 procent.

Počet klientů turistického informačního centra stoupl v loňském roce zhruba čtyřnásobně, zorganizováno bylo 1 164 komentovaných prohlídek centra pro více než 30 tisíc osob, což je zhruba čtyřnásobek oproti roku 2014, kdy se ve stejném období uskutečnilo 284 prohlídek pro zhruba 8 500 návštěvníků.

Obrovskou hodnotu má také atraktivní mediální obraz města. O Plzni vyšlo v souvislosti s titulem Evropské hlavní město kultury kolem tří tisíc článků v českých médiích a několik stovek zahraničních. O městě točily například britská televize BBC, rakouská ORF, německé ZDF i ARD, návštěvu Plzně opakovaně doporučil průvodce Lonely Planet.

S prestižním kulturním titulem se Plzeň rozloučila v prosinci týdenními oslavami, z různorodých kulturních akcí si vybral každý. Západočeská metropole se také zapsala do České knihy rekordů s nejdelším fotoalbem složeným ze snímků pořízených v Plzni v roce 2015.

Společnost Plzeň 2015 však své aktivity prosincem 2015 nekončí. Dlouhodobá udržitelnost byla od začátku důležitým kritériem projektu. Organizátoři vytipovali několik úspěšných akcí a víceletých aktivit, na které naváží v příštích letech. Mezi nimi jsou například Klub strážných andělů či projekt Skryté město. Pokračovat budou lektorské a vzdělávací programy pro začínající podnikatele, umělecké rezidence či literární večery v Loosových interiérech. V kreativní zóně DEPO2015 bude pod názvem Makerspace dál fungovat otevřená dílna či možnost pronájmu sdílené kanceláře, konat se tam budou výstavy. V programu roku 2016 nebudou chybět taneční Electro Swing v Pekle, DEPO Street Food Market, Festival světla, Evropský den sousedů nebo Týdny západočeského baroka.

Pomyslnou štafetu předala Plzeň na začátku roku polské Wrocławi, která spolu se španělským městem San Sebastián ponese titul Evropské hlavní město kultury v roce 2016.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 7. 1. 2016, Pecuch Martin