Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Představení inspirované izolovaným životem…

Představení inspirované izolovaným životem lidí uvede soubor Farma v jeskyni

Představení inspirované izolovaným životem lidí uvede soubor Farma v jeskyni

Premiéru inscenace Odtržení inspirovanou takzvaným fenoménem hikikomori uvede v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 mezinárodní divadelní studio Farma v jeskyni. Nově vznikající scénická kompozice se pohybuje na hranici mezi instalací, dokumentárním a fyzickým divadlem. První uvedení mohou diváci zhlédnout 16. a 17. prosince v kreativní zóně DEPO2015, pražská premiéra se uskuteční v Centru současného umění DOX 23. ledna 2016.

Nejnovější inscenace souboru vychází ze zkoumání fenoménu hikikomori. Lidé s tímto sociálním problémem se izolují od společnosti, v níž dále nedokážou fungovat a obstát v systému. Po celé roky či desetiletí nevycházejí ze svého bytu nebo pokoje. Tito hypersenzitivní jedinci se nedokážou vrátit do zaměstnání nebo do školy, přestože chtějí. Fenomén byl poprvé rozpoznán v Japonsku, kde se v současnosti počet hikikomori odhaduje na více než jeden milion osob. Podobné případy však existují i v jiných částech světa včetně České republiky.

Scénická kompozice je založena na výzkumu, který Farma v jeskyni realizovala v roce 2015 v Tokiu. Členové souboru se setkávali s lidmi, kteří stavem hikikomori prošli. Svoji zkušenost s nimi sdílel i Plzeňan Lukáš, jenž v izolaci svého bytu žije už přes devět let. „Cílem projektu není pouze vznik inscenace, ale i podpora uměleckého výzkumu nepohodlných témat současnosti, což je aktuální linie tvorby souboru Farma v jeskyni,“ vysvětlil šéf souboru Viliam Dočolomanský.

Představení inspirované izolovaným životem lidí uvede soubor Farma v jeskyni

Tvorba souboru vzniká na základě dlouhodobého výzkumu zaměřeného na bezeslovný přenos lidské zkušenosti mimo limity běžného porozumění. Ve svých performancích uskupení konfrontuje osobní a sociální vnímání světa a dochází při nich k silnému sdílení zážitku ze zkušenosti mezi herci a diváky.

Vstupenky v ceně 150 korun je možné zakoupit přes portál www.plzenskavstupenka.cz, k dostání budou i na místě před představením. Kromě dvou večerních uvedení od 19 hodin nabízí organizátoři inscenaci i pro školy, dopolední čas 17. prosince v 11 hodin bude přístupný také veřejnosti, a to za zvýhodněnou cenu 50 korun.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 9. 12. 2015, Pecuch Martin